Granat znajdował się na rynnie Domu Polskiego w Iwanofrankiwsku (dawnym Stanisławowie). Niewykluczone, że intencją osoby, która umieściła tam granat, było dokonanie zamachu.

Wczoraj na fasadzie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego (popularnym Domu Polskim) w Iwano-Frankiwsku pracownicy placówki odkryli granat. – podał lokalny portal Galka.if.ua.

Do odkrycia doszło wczoraj w porze obiadowej. Podczas profilaktycznego czyszczenia klimatyzacji pracownik techniczny Centrum, które znajduje się na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Siczowych Strzelców, zauważył przedmiot podobny do granatu znajdujący się w metalowej rynnie.

Policjanci przybyli na miejsce stwierdzili, że granat ma hak, dzięki któremu był zaczepiony o rynnę. Galka nie wyklucza, że mechanizm ten miał doprowadzić do detonacji granatu.

Na miejsce wezwano policyjnych pirotechników, którzy zabezpieczyli teren i przystąpili do rozbrojenia ładunku. Policjant w kamizelce kuloodpornej i hełmie wyciągnął z granatu zapalnik.

Znaleziony pocisk był granatem RGD-5 (ręczny granat przeciwpiechotny). Został on oddany do policyjnej ekspertyzy. Wszczęto śledztwo w sprawie nielegalnego posługiwania się bronią, amunicją lub ładunkami wybuchowymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińskie władze nakazały zwiększenie środków bezpieczeństwa w obwodzie. Szef iwanofrankiwskiej administracji obwodowej Ołeh Honczaruk przeprowadził naradę z kierownikami służb ochrony porządku, podczas której nakazał podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wykrycia i ujęcia sprawców podłożenia granatu.

Proszę z pełną odpowiedzialnością podejść do tej sytuacji, ponieważ podobne wypadki miały już miejsce w obwodzie – mówił Honczaruk. Trzeba wzmocnić patrole w miejscowościach obwodu, przeprowadzić instruktaże funkcjonariuszy, zorganizować dodatkowe grupy pracowników ochrony porządku, zwrócić się do obywateli z apelem o informowanie o podejrzanych osobach i przedmiotach, aby nie dopuścić do podobnych prowokacji na terytorium obwodu – apelował szef obwodu.

 

Przypomnijmy, że w marcu br. nieznani i nieujęci do tej pory sprawcy dokonali ostrzelania z granatnika Konsulatu RP w Łucku na Wołyniu. Czyn został zakwalifikowany jako akt terrorystyczny. Po tym wydarzeniu czasowo pracę przerwały wszystkie polskie placówki konsularne na Ukrainie.

Kresy.pl / Galka.if.ua / zaxid.net / kurs.if.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz