Rumunia zdecydowała się przekazać Ukrainie system Patriot

20 czerwca Rumunia oficjalnie podjęła decyzję o przeniesieniu jednego systemu Patriot na Ukrainę.

W czwartek po posiedzeniu Naczelnej Rady Obrony pod przewodnictwem prezydenta Klausa Iohannisa, 20 czerwca Rumunia oficjalnie podjęła decyzję o przeniesieniu jednego systemu Patriot na Ukrainę.

Na posiedzeniu Najwyższej Rady Obrony Ministerstwo Obrony Rumunii przedstawiło analizę stanu, wykorzystania i znaczenia czterech (w przyszłości) rumuńskich systemów Patriot dla obrony narodowej i zbiorowej oraz tego, w jaki sposób transfer jednego systemu na Ukrainę może zmienić sytuację.

„Biorąc pod uwagę znaczne pogorszenie sytuacji na Ukrainie w wyniku ciągłych masowych ataków Rosji na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, w szczególności energetyczną, a także konsekwencje tej sytuacji dla regionu, w tym dla bezpieczeństwa Rumunii, członkowie Rady, w ścisłej współpracy z sojusznikami podjął decyzję o przeniesieniu systemu Patriot na Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu.

„Przekazanie to następuje pod warunkiem, że nasz kraj będzie kontynuował negocjacje z sojusznikami, w szczególności z partnerem strategicznym Stanów Zjednoczonych, w celu uzyskania podobnego lub analogicznego systemu, który uwzględni potrzeby ochrony krajowej przestrzeni powietrznej. Decyzję podjęto na podstawie dogłębnej oceny technicznej władz rumuńskich, podjęto wszelkie działania, aby wyeliminować ryzyko stworzenia podatności na zagrożenia dla Rumunii… Dyskusje z sojusznikami na temat dalszego wzmacniania naszej obrony powietrznej będą kontynuowane” – dodał.

W oświadczeniu dodano, że Rumunia będzie w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w różnych formach w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

Zobacz też: Rumunia rozważy możliwość dostarczenia Patriotów na Ukrainę

Wcześniej, prezydent Rumunii zaznaczył, że nie chce omawiać kwestii ewentualnego przekazania Ukrainie systemu Patriot „w przestrzeni publicznej” i wolałby, aby została ona rozstrzygnięta w gronie ekspertów wojskowych oraz organu doradczego Najwyższej Rady Obrony Narodowej do głowy państwa.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply