Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę ratyfikującą porozumienie o koordynacji systemów obrony przeciwpowietrznej z Kirgistanem.

Jak podał w poniedziałek portal Fergana podpisany dokument został już opublikowany na oficjalnym rosyjskim portalu informacji prawnej. Zgodnie z nową ustawą, w ramach tworzenia wspólnego systemu obrony przeciwpowietrznej rosyjskie instalacje wojskowe pojawią się na terytorium Kirgistanu.

W ramach umowy Kirgistan przekaże Rosji na okres obowiązywania umowy nieodpłatnie działkę o powierzchni 5 hektarów. Tam rosyjscy wojskowi będą mogli umiejscowić swoje instalacje.

Artykuł 6 umowy stanowi, że koordynacją wspólnych działań wojsk obrony przeciwpowietrznej zajmie się naczelny dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, natomiast co do bezpośredniego dowodzenia wspólnymi działaniami sił obrony przeciwpowietrznej Rosji i Kirgistanu w obszarze bezpieczeństwa zbiorowego, będzie ono należeć do dowódcy sił obrony powietrznej państwa, w przestrzeni którego będą realizowane działania, przytoczył portal.

Umowa o uwspólnotowieniu obrony przeciwpowietrznej została zawarta na okres pięciu lat z automatycznym przedłużeniem na kolejne podobne okresy, jeżeli strony nie zgłoszą woli jej wypowiedzenia.

Kirigstan nie jest jedynym państwem Azji Środkowej, który w ostatnich latach zdecydował się na związanie swojej obrony przeciwpowietrznej z systemem Rosji. Od 2022 r. zintegrowany system tworzy z nią Tadżykistan.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply