Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził porozumienie o strategicznej współpracy z Wenezuelą, mające rozszerzyć dwustronne relacje w sektorach energetyki, górnictwa, transportu i bezpieczeństwa. Umowa wchodzi w życie po podpisaniu przez przywódców obu państw.
Rosja i Wenezuela zawarły umowę o strategicznym partnerstwie, której celem jest pogłębienie współpracy w dziedzinach energetyki, wydobycia surowców, transportu oraz bezpieczeństwa – poinformowała w poniedziałek państwowa agencja TASS. Dokument został podpisany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, co oznacza jego wejście w życie.
Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin oświadczył, że „porozumienie wynosi stosunki rosyjsko-wenezuelskie na zasadniczo nowy poziom i obejmuje wszystkie istotne obszary współpracy dwustronnej”. Decyzję o zacieśnieniu partnerstwa strategicznego podjęli Władimir Putin i prezydent Wenezueli Nicolás Maduro podczas wizyty wenezuelskiego przywódcy w Moskwie w maju tego roku.
Zobacz też: Washington Examiner: USA gotowe do ewentualnego zajęcia terytorium Wenezueli
Zawarta umowa ma obejmować projekty dotyczące eksploatacji surowców energetycznych, współpracę w zakresie transportu i logistyki, a także inicjatywy związane z bezpieczeństwem narodowym. Wenezuela, posiadająca jedne z największych na świecie zasobów ropy naftowej, od lat utrzymuje bliskie relacje gospodarcze i militarne z Rosją.
Władze w Caracas znajdują się obecnie pod presją Stanów Zjednoczonych. Rząd USA zarzuca prezydentowi Maduro bezpośredni udział w handlu narkotykami i ogłosił nagrodę w wysokości 50 milionów dolarów za jego ujęcie. Od kilku tygodni amerykańskie siły operujące u wybrzeży Wenezueli przeprowadzają działania wymierzone w łodzie motorowe podejrzewane o przemyt narkotyków do Stanów Zjednoczonych.
W odpowiedzi Maduro ostrzegł przed możliwością bezpośredniej interwencji wojskowej USA w Wenezueli. Jak powiedział, działania podejmowane przez amerykańską administrację mają jego zdaniem na celu „sfabrykowanie pretekstu do wojny przeciwko Wenezueli”.
Kresy.pl/TASS/Yahoo































