W internecie pojawiło się nowe przemówienie przywódcy organizacji terrorystycznej “Państwo Islamskie”, Aby Bakra al-Bagdadiego.

Nagranie dźwiękowe trwającego około 30 minut przemówienia osoby określonej jako Abu Bakr al-Bagdadi zostało upublicznione w poniedziałek na kanale ISIS na Telegramie. Nagranie zostało opatrzone tytułem – “Powiedz im: działajcie”. Jak relacjonuje iracko-kurdyjski portal Rudaw.net, w przemówieniu samozwańczy kalif stara się zmobilizować swoich zwolenników do aktywniejszej działalności.

“Nie ważne jak długo to trwa, nie ważne jak trudna staje się sytuacja, nie ważne jakie są przyczyny, nie ma usprawiedliwienia dla popadania w bierność, zmieszanie lub wątpliwości” – mówi na nagraniu przywódca ISIS. Wzywa zwolenników do podejmowania prób uwalniania z więzień już schwytanych terrorystów. “Więzienia, więzienia, żołnierze kalifatu” – apeluje al-Bagdadi – “Zróbcie wszystko co w waszej mocy by uratować wasze siostry i braci, i obalić mury, które ich niewolą.

Samozwańczy kalif twierdzi również, że jego organizacja kontynuuje działalność jako “pewna i solidna” – “podąża naprzód swoją drogą” podejmując działalność na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Południowo-Wschodniej. Al-Bagdadi mówi o czterodniowej operacji przeprowadzonej rzekomo przez ISIS pod nazwą “Zemsta za lud Lewantu”, w ramach której terroryści mieli przeprowadzić 92 ataki w 80 różnych miejscach.

Choć przywódca ISIS przechwala się jej działaniami jednocześnie przyznaje, że “nie mamy sił by się z nimi [wrogami] zmierzyć bo nasza liczba nie jest tak wielka jak ich, ani nie jesteśmy tak potężni jak oni”. Braki kadrowe muszą być znaczne bowiem w swoim przemówieniu al-Bagdadi wzywa swoich zwolenników by przyjmowali do struktur terrorystycznych “zwykłych ludzi Sunny [tradycji muzułmańskiej]” nawet wtedy gdy nie są dostatecznie ortodoksyjni z punktu widzenia fanatycznej wersji islamu uznawanej w ramach ISIS. Wzywa wręcz do “akceptowania pokuty” tych, którzy wcześniej stali daleko od pozycji “Państwa Islamskiego”. Rudaw.net ocenia to jako poważną zmianę w taktyce ugrupowania, które do tej pory był bezwzględne nawet wobec muzułmanów, których uznawało za niedostatecznie ortodoksyjnych.

To pierwsze opublikowane przemówienia przywódcy ISIS od kwietnia bieżącego roku.

rudaw.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply