Obywatele Gruzji mimo, że stanowią niewielką część imigrantów w Polsce, wśród skazanych za przestępstwa cudzoziemców stanowią aż jedną dziewiątą.

Telewizja Polsat poinformowała w piątek o zatrzymaniu osób, które dokonały napadu na konwój belgijskiej firmy jubilerskiej rabując diamenty o wartości 110 tys. euro. Zatrzymani to 28-letni Giorgi G., 24-letni Mukhran M. i 40-letni Demna B. – obywatele Gruzji. “Wszystkie osoby są tymczasowo aresztowane z uwagi na obawę popełnienia poważnego przestępstwa, ucieczki z terenu Polski i obawę matactwa.” – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Rzecznik stwierdził, że to kolejny zatrzymany gang złożony z Gruzinów. Niedawno zatrzymano czterech innych obywateli kaukaskiego państwa również zaangażowanych w działalność przestępczą. Także w tym przypadku podejrzenia dotyczą przestępstw o charakterze rozbojów. Postępowania w sprawie obu grup nadal trwają.

Polsat News przytacza dane opublikowane wcześniej przez “Rzeczpospolitą” iż na 8940 obcokrajowców, którzy popełnili w Polsce przestępstwa w pierwszym półroczu, 1071 to obywatele Gruzji. W ubiegłym roku przestępstwa popełniło 2714 Gruzinów przebywających w Polsce.

Skłonność obywateli kaukaskiego państwa przebywających w Polsce do działalności kryminalnej można też ocenić przez pryzmat proporcji takich ludzi w ogóle Gruzinów, jacy migrowali do naszego kraju. W 2023 r. było ich w Polsce 27 tys. (według danych ZUS), co oznacza, że przestępstwa dopuścił się co dziesiąty Gruzin przebywający w Polsce.

123 imigrantów z Gruzji złamało sądowe zakazy np. prowadzenia pojazdów – rok wcześniej było 70 takich przypadków. 87 Gruzinów złapano na podrabianiu dokumentów. Obywatele gruzińscy najczęściej w 2023 roku odpowiadali za kradzieże (1111 osób), jazdę w stanie nietrzeźwym (410) i za różnego rodzaju przestępstwa narkotykowe (361), a także za włamania (135).

Policja przyznaje, że gruzińskie szajki dokonują rozbojów, napadów np. na kantory. W ubiegłym roku takie grupy popełniły 40 rozbojów i kradzieży rozbójniczych. Ponadto, obywatele Gruzji popełnili 8 zabójstwa (w 2022 roku – 3), 12 gwałtów (rok wcześniej – 7). Spowodowali 33 wypadki, czyli o 12 więcej niż w 2022 r.

polsatnews.pl/rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply