Jak wynika z nagrań i informacji zamieszczonych w sieci, ukraińska armia otrzymała polskie wielkokalibrowe karabiny wyborowe WKW TOR kal. 12,7 mm.

W sieci pojawiły się informacje o zaobserwowaniu na Ukrainie kolejnego typu uzbrojenia z Polski. Tym razem chodzi o wielkokalibrowy karabin wyborowy 12,7 mm WKW TOR, produkowany przez ZM Tarnów i przeznaczony dla strzelców wyborowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

880.18 PLN    (4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, które ma przedstawiać ukraińskiego żołnierza podczas próbnego strzelania z karabinu TOR. Pokazano też efekt trafienia w tzw. płytę balistyczną, która została przebita przez wystrzelony pocisk.

Wielkokalibrowy karabin wyborowy 12,7 mm WKW TOR to najcięższy z rodziny karabinów wyborowych produkcji ZM Tarnów, obok karabinów BOR kalibru 7,62 x 51 mm NATO i ALEX-338, na naboje .338 Lapua Magnum (8,6 x 70 mm). W Wojsku Polskim używany jest od 2005 roku. Należy do kategorii tzw. broni przeciwsprzętowej, co oznacza, że jest przeznaczony do niszczenia celów punktowych ukrytych za lekkimi osłonami polowymi, lekko opancerzonych pojazdów czy dowolnych nieopancerzonych na dystansie do 1700 m, tj. poza zasięgiem większości innego uzbrojenia piechoty. Może też służyć do rażenia siły żywej przeciwnika z odległości ponad 2 km. Tym samym, może być skutecznie stosowany do działań przeciwsnajperskich.

Nie wiadomo, jak dużo karabinów 12,7 mm WKW TOR zostało wysłanych na Ukrainę. Zdaniem komentatorów, ukraińska armia obecnie bardzo potrzebuje wielkokalibrowej broni wyborowej, więc polskie karabiny na pewno znajdą zastosowanie na froncie.

Czytaj także: Nowy polski wielokalibrowy karabin wyborowy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz