Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony Mitko Müller ogłosił w poniedziałek, że jego resort doszedł do porozumienia z polskim odpowiednikiem w sprawie organizacji centrum serwisowo-naprawczego w naszym kraju.

Centrum to ma zająć się remontowaniem ukraińskich czołgów Leopard 2. W ostatnich miesiącach Ukraina otrzymała znaczną liczbę tego rodzaju maszyn między innymi właśnie z Polski i Niemiec, które przez dekady były jego producentem. “Cieszymy się, że ukraińskie czołgi Leopard 2A4 mogą być teraz naprawiane także w Polsce” – słowa Müllera z berlińskiej konferencji prasowej zacytował portal dorzeczy.pl.

Z informacji jakie zamieścił portal wynika, że w centrum organizowanym w Polsce remontowane będą jedynie starsze Leopardy. Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony zaznaczył bowiem, że remonty nowocześniejszych wersji czołgu, to jest Leopard 2A5 i 2A6, poza Niemcami to dopiero kwestia rozważań i ewentualnych negocjacji.

Dorzeczy.pl przypomniał, że już kilka dni temu polski minister borny Mariusz Błaszczak zapowiedział, że centrum dla remontu ukraińskich czołgów powstanie w zakładzie Bumaru-Łąbedy w Gliwicach. Wcześniej zapowiadano uruchomienie takiego centrum jeszcze w maju, ale strony nie doszły początkowo do porozumienia. Pojawiły się nawet informacje o ich zerwaniu przez stronę niemiecką.

Zakłada w Gliwicach pracuje już na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Od kwietnia wdrażane jest tam porozumienie z ukraińskim państwowym koncernem zbrojeniowym Ukrobronprom w sprawie remontów czołgów T-64.

W toku rozpoczętej przez Ukraińców w czerwcu ofensywy, która jak na razie osiągnęła niewielkie postępy, Rosjanom udało się uszkodzić pewną liczbę czołgów Leopard.

dorzeczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply