Nowym prezydentem Interpolu został Koreańczyk Kim Dzong Jang. Pokonał on w głosowaniu kandydata Rosji Aleksandra Prokopczuka, którego kandydaturę zaciekle zwalczała Ukraina.

O zwycięstwie Koreańczyka, który do tej pory był wiceprezydentem Interpolu, organizacja ta poinformowała na Twitterze. Wybór odbył się w środę na 87. Zgromadzeniu Ogólnym Interpolu w Dubaju. Jak podał ukraiński portal zaxid.net, Kim Dzong Jang uzyskał 62,3 proc. głosów a Aleksandr Prokopczuk 37,7 proc. głosów.

Przypomnijmy, że w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow zagroził opuszczeniem Interpolu przez Ukrainę, jeśli jego prezydentem zostanie wybrany Aleksandr Prokopczuk. Jak twierdził jego doradca Anton Heraszczenko, Prokopczuk jest „kadrowym współpracownikiem rosyjskiego wywiadu”, który ma zinfiltrować Interpol. Co ciekawe, także w poniedziałek okazało się, że rodzony brat Aleksandra Prokopczuka – Ołeh pracuje w ukraińskim MSZ jako stały przedstawiciel Ukrainy w OBWE. We wtorek ukraińskie MSZ oświadczyło, że rodzinne więzi ukraińskiego dyplomaty z wysokim pracownikiem rosyjskiego MSW nie wpływają na jego pracę i nie szkodzą interesom Ukrainy.

Kandydaturze Prokopczuka sprzeciwili się również rosyjscy działacze praw człowieka, którzy w środę opublikowali w “Nowej Gazecie” list otwarty, w którym zarzucili Rosji wykorzystywanie Interpolu do celów politycznych.

Zwycięstwo Koreańczyka spotkało się z zadowoleniem ukraińskiego MSZ, które wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie, a także szefa ukraińskiego MSW Arsena Awakowa. “Ta bitwa wygrana. Dziękuję wszystkim. Sława Ukrainie!” – napisał Awakow na Twitterze po wyborze Kim Dzong Janga.

Stanowisko prezydenta Interpolu zwolniło się po dymisji Chińczyka Wenga Hongweia, który we wrześniu br. wyleciał do Chin i tam został aresztowany w związku „ze złamaniem prawa”. Nowy prezydent ma pełnić tę funkcję do końca bieżącej kadencji, która upływa w 2020 roku.

Kresy.pl / Twitter / zaxid.net / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Banderowcy to śmieszni ludzi,za bohaterów mają morderców i ludobójców,świętują przegrane bitwy, i wkrótce za swój sukces uznają,to ,że słońce świeci ,wiatr wieje i deszcz pada.