Bahrajn nabędzie nowoczesne systemy militarne produkowane przez Izrael, co jest efektem zbliżenia tego ostatniego z niektórymi monarchiami arabskimi.

Bahrajn nabędzie od Izraelczyków nie tylko produkowane przez nich drony, ale też system do walki z tego rodzaju bezzałogowymi aparatami latającymi. Informacją zacytował za artykułem „The Washington Post” portal Middle East Monitor. Gazeta uzyskała swoje informacje u anonimowego urzędnika władz Bahrajnu.

„The Washington Post” nie skonkretyzował jednak jakie typy dronów i broni przeciw nim zakupi arabska monarchia.

Middle East Monitor przypomniał w środę, że izraelski minister obrony Benny Gantz ujawnił w zeszłym tygodniu, że Izrael podpisał z państwami arabskimi umowy zbrojeniowe o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Może chodzić o Barhrajn, ale też Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które nawiązały relacje z Izraelem w 2020 r. pod presją administracji ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Jednak „The Wall Street Journal” potwierdził, że izraelskie służby specjalnej Mossad i Szin Bet zaczęły szkolić oficerów wywiadu bahrajńskiego.

Artykuł został opublikowany się w dniu, w którym prezydent USA Joe Biden rozpoczyna swoją wizytę w Izraelu, skąd uda się następnie do Arabii Saudyjskiej. Jak spodziewa się przytaczany portal Biden będzie rozmawiał z Izraelczykami i Saudyjczykami o współpracy przeciwko Iranowi w formacie określonym jako Middle East Air Defense (MEAD).

W odpowiedzi na proponowany sojusz bezpieczeństwa USA z państwami arabskimi, Iran skrytykował w sobotę ten ruch jako „prowokacyjny”, mówiąc, że podsyci on napięcia regionalne.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz