Minister obrony Francji Sebastian Lecornou zapowiedział, że kraj przeprowadzi ćwiczenia dla 2000 ukraińskich żołnierzy i potwierdził przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy systemów obrony przeciwlotniczej – poinformował w sobotę Le Parisien.

Jak poinformował w sobotę portal Le Parisien, minister obrony Francji Sebastian Lecornou zapowiedział, że kraj przeprowadzi ćwiczenia dla 2000 ukraińskich żołnierzy i potwierdził przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy systemów obrony przeciwlotniczej.

Lecornue podkreślił, że francuskie wojsko szkoliło już ukraińskich artylerzystów, kiedy przekazano działo samobieżne Caesar, ale będzie to zupełnie inna skala.

“To bardzo ważny krok, odpowiedź na jedno z głównych żądań Ukraińców. Oni (ukraińscy wojskowi – przyp. red.) zostaną przydzieleni naszym jednostkom na kilka tygodni. Formacje artylerii dla Caesara zostały już rozmieszczone we Francji, ale tutaj zmieniamy skalę” – powiedział minister.

Szef francuskiego MON podkreślił też, że ćwiczenia będą się składać z trzech poziomów.

Pierwsza to szkolenie ogólne, druga to potrzeby zgłaszane przez stronę ukraińską, trzecia to przygotowanie dostarczonego sprzętu.

Sebastien Lecornoux podkreślił, że Francja będzie nadal dostarczać Ukrainie niezbędną broń i wyjaśnił, że chodzi o system obrony powietrznej Crotale.

“Priorytetem jest zdecydowanie obrona ziemia-powietrze. Zamierzamy zapewnić, jak zapowiedział prezydent, niezawodne systemy obrony przeciwlotniczej Crotale. Będą szczególnie przydatne w walce z dronami i atakami z powietrza” – powiedział minister.

W poniedziałek Pałac Elizejski poinformował, że Francja zwiększy ilość pomocy wojskowej dla Ukrainy w odpowiedzi na masowy ostrzał Rosji.

Mówi o tym odpowiedni komunikat opublikowany na stronie internetowej Pałacu Elizejskiego. Odnotowano, że prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim po ostrzelaniu terytorium Ukrainy.

Prezydent Macron powtórzył swoje poparcie dla zaangażowania Francji w zwiększenie pomocy wojskowej:

“Prezydent wyraził ogromne zaniepokojenie, że uderzenia  spowodowały straty wśród ludności cywilnej. Potwierdził swoje pełne poparcie, a także zobowiązanie Francji do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy w odpowiedzi na potrzeby wyrażane przez Kijów, w szczególności dotyczące sprzętu wojskowego” – głosi notka prasowa.

Kresy.pl/Le Parisien

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply