Dowódca rosyjskiej brygady zginął pod Bachmutem

Na Ukrainie, w walkach pod Bachmutem zginął dowódca 4. brygady strzelców zmotoryzowanych armii rosyjskiej płk Wiaczesław Makarow.

Według portal Radia Wolna Europa na Ukrainie poległ też zastępca dowódcy korpusu armii do prac wojskowo-politycznych płk Jewgienij Browko. Doniesienia na ten temat, które dzień wcześniej pojawiły się w różnych źródłach ukraińskich i rosyjskich, zostały w niedzielę potwierdzone przez rosyjskie Ministerstwo Obrony. 

Doniesienia te potwierdził również Andriej Morozow, rosyjski wloger militarny.

Resort ten rzadko potwierdza śmierć wysokich rangą dowódców i podaje ich personalia, jak twierdzi portal. Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Obrony podało w oświadczeniu, że pułkownikowie Makarow i Browko zginęli podczas odpierania ataków wojsk ukraińskich w rejonie osady Krasnoje, na południowy zachód od Bachmutu. Oficerowie mieli osobiście kierować działaniami oddziałów i „heroicznie” zginęli w czasie tych działań, podał rosyjski resort.

Bachmut w obwodzie donieckim już od lata zeszłego roku jest puntem wokół którego ogniskują się zacięte walki Rosjan i Ukraińców. Po porażce operacji kijowskiej Kreml jako główny cele swojej inwazji na Ukrainę określił “wyzwolenie Donbasu”. Bachmut stoi na drodze opanowania całości obwodu donieckiego po tym, gdy Rosjanie zdobyli już niemal cały obwód ługański.

W pobliżu Bachmutu w ostatnich dniach wojska ukraińskie próbują wyprzeć skrzyładrosyjskiego na północ i południe od miasta. Strona ukraińska donosi o taktycznych sukcesach na polu boju.

Szef grupy najemnicze “Wagner” Jewgienij Prigożyn poinformował o “ucieczce” rosyjskich wojsk w niektorych sekatorach teaotru działań pod Bahcmutem. Nie skomentował jeszcze śmierci pułkowników. W sobotę szereg ukraińskich opinii publicznej poinformowało, że dowódca i szef sztabu 4. rosyjskiej brygady oraz oficer polityczny 2. korpusu armii (wcześniej „milicji ludowej” tzw. zginęli w wyniku ostrzału artyleryjskiego pod Krasnym.

Czytaj także: Biały Dom: Ofensywa Rosji na Bachmut nie powiodła się

svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply