Dobry terrorysta to martwy terrorysta – uważa Gavin Williamson, brytyjski minister obrony.

Gavin Williamson, sekretarz ds. obrony rządu Theresy May powiedział w środę dziennikowi Daily Mail, że Brytyjczycy, którzy walczyli po stronie Państwa Islamskiego w Syrii i w Iraku, nie mają prawa powrotu do Wielkiej Brytanii. Minister zapowiedział także, że ci, których zamiarem jest sprowadzanie „zniszczenia, śmierci i rzezi” na Wyspy Brytyjskie będą wytropieni, a zagrożenie z ich strony „wyeliminowane”. W jego opinii „martwy terrorysta nie uczyni żadnej szkody Wielkiej Brytanii”.

BBC pisze, że około 800 Brytyjczyków wyjechało do Syrii i Iraku, aby dołączyć do sił ISIS. Służby specjalne ostrzegają, że w obliczu ostatnich klęsk terrorystów na Bliskim Wschodzie ludzie ci zamierzają powrócić do ojczyzny.

W podobnym duchu było utrzymane przemówienie Williamsona podczas uroczystości przyjęcia do brytyjskiej floty marynarki wojennej nowego lotniskowca HMS Queen Elizabeth. „Zniszczymy wszystkie te złe korpusy śmierci takie jak Daesh i to właśnie będą robić brytyjskie siły zbrojne” – zapowiadał Williamson.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podają brytyjskie media, wypowiedzi ministra obrony Wielkiej Brytanii wywołały oburzenie legalistów. Lord Macdonald, były najwyższy prokurator Anglii i Walii, nazwał je „niedojrzałymi”. W jego opinii zabijanie dżihadystów bez względu na okoliczności jest „bezprawne”.

Polityka polegająca na tym, że po prostu zabijemy każdego, kto podróżował do Syrii lub do Iraku, nawet jeśli on się poddaje, nawet jeśli złożył broń, jest tak naprawdę polityką pasującą bardziej do seriali w Netflixie, niż do polityki, która powinna być prowadzona przez rząd Wielkiej Brytanii. Nie możemy po prostu powiedzieć, że każdy, kto wyjechał do Iraku, będzie teraz ścigany i zabijany. – stwierdził Lord Macdonald.

Przypomnijmy, że według szefa MI5 Andrew Parkera powroty z Syrii i Iraku obywateli Wielkiej Brytanii, którzy walczyli po stronie Państwa Islamskiego, są jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Skalę zagrożenia terroryzmem islamskim nazwał „wielowymiarowym, szybko ewoluującym i o skali oraz tempie, jakich dotąd nie widzieliśmy”. Według Centrum Soufan, amerykańskiej organizacji non-profit zajmującej się analizowaniem zagrożeń i bezpieczeństwem na świecie, w ciągu ostatnich dwóch lat do Wielkiej Brytanii wróciło około 400 islamistów.

Kresy.pl / Daily Mail / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz