Departament Stanu zaakceptował wstępnie możliwość sprzedaży Belgii znacznej liczby najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców.

Departament stanu podjął decyzję aprobująca sprzedaż Belgii 34 myśliwców F-35 Lightning II. W grę wchodzi typ maszyn konwencjonalnego startu F-35A. Dodatkowo Belgowie chcą nabyć 38 silników Pratt & Whitney F135 używanych przez te maszyny. Za 6,45 mld dolarów Belgowie otrzymają też elektroniczny system bojowy, system komunikacyjny, autonomiczny system logistyczny oraz przeszkolenie w zakresie eksploatacji samolotów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Portal Defense News podkreśla, że Departament Stanu dał zielone światło dla transakcji zanim jeszcze Belgowie potwierdzili zakup zgodnie z ustaloną ofertą. Odczytuje to jako wyraźny gest dobrej woli w stronę Brukseli wykonany z myślą o „zacieśnieniu” relacji.

Belgijskie siły powietrzne chcą zastąpić wysłużone myśliwce F-16s. Stopniowo wycofanych ma zostać ze służby 54 tego typu maszyn. Z Amerykanami o zamówienie Belgów konkuruje francuski producent samolotów Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon, wyprodukowany przez konsorcjum europejskich zakładów BAE Systems, Leonardo i Airbus. Portal ocenia jednak, że amerykański myśliwiec jest faworytem w tej konkurencji. Jeszcze w zeszłym roku wycofały się z ubiegania o belgijski kontrakt szwedzki Saab z Gripenem E i Boeing.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

F-35 Lightning II to jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji przeznaczony to typowej walki powietrznej z samolotami przeciwnika, ale mogący też wykonywać misje bombardowania o krótkim zasięgu. Osiąga prędkość 2250 km na godzinę, może wzlecieć na pułap 15500 km, jego zasięg to 1600-2200 km.

Czytaj także: F-16 przeleciał blisko samolotu ministra obrony narodowej Rosji [+VIDEO]

defensenews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz