Amerykański koncern zbrojeniowy produkujący zestawy rakietowe HIMARS podał, że pierwsze zamówione egzemplarze dotrą do Polski już w przyszłym roku.

Stanowisko koncernu Lockheed Martin przekazała jego przedstawicielka Rita Flaherty. 20 zamówionych przez Polskę zestawów rakietowych HIMARS ma dotrzeć do Polski już w przyszłym roku, przytoczył w czwartek portal Business Insider. “Myślę, że dzięki zwiększonej produkcji możemy dotrzymać ustalonego terminu i dostarczyć zamówione przez Polskę HIMARSY w 2023 r.” – zacytował portal.

Na tym się jednak nie skończy. Na zapytanie ofertowe polskich władz koncern odpowiedział, że może dostarczyć naszemu państwo 200 nowoczesnych zestawów rakietowych. Według Flaherty trwają rozmowy o ewentualności ulokowania w Polsce regionalnego centrum wsparcia dla eksploatacji HIMARS-ów oraz o ewentualnym udziale polskich zakładów w produkcji pocisków tego systemu.

Pierwsze 20 egzemplarzy – dwa ćwiczebne i 18 bojowych, Ministerstwo Obrony zamówiło jeszcze w 2019 r. Początkowo była mowa o rodzimej produkcji w ramach programu “Homar”, a potem o produkcji licencjonowanej. Skończyło się na amerykańskiej ofercie.

W maju roku bieżącego, na tle wojny na Ukrainie, władze Polskie zasygnalizowały chęć zakupu nawet 500 wyrzutni tego systemu. Amerykanie nie mieli jednak technicznych możliwości realizacji tak duże zamówienia, w związku z czym Polska zamówiła 218 wyrzutni Chunmoo południowokoreańskiej produkcji.

Jeszcze na początku października minister obrony i wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił, że wyrzutnie HIMARS “niebawem” dotrą do Polski.

Tę precyzyjną broń rakietową zamówiły w bieżącym roku także państwa bałtyckie.

businessinsider.com.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply