Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za granicą rozpoczęła dziś prace nad ustanowieniem specjalnego odznaczenia państwowego dla cudzoziemców zaangażowanych w pomoc Polakom prześladowanym na wschodzie w czasach sowieckich.

Posłowie Komisji przeprowadzili dziś pierwsze czytanie projejtu ustawy o ustanowieniu Krzyża Wschodniego. Mogli by nim być odznaczani obcokrajowcy, którzy w latach 1937-1959 ratowali i pomagali Polakom prześladowanym na Kresach i obszarach Związku Radzieckiego ze względu na narodowość. „Państwo polskie powinno mieć instrument, który z jednej strony będzie honorował osoby, które ratowały Polaków w tamtym okresie, na tamtym terenie, z drugiej strony będzie to takie bardzo wyraźne określenie tego, że państwo polskie umie zadbać o każdego Polaka i docenić tych, którzy pomagają Polakom, niezależnie od tego, z jakim ryzykiem to się wiąże” – portal Dzieje.pl cytuje przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za granicą posła Michała Dworczyka, który jest jednocześnie jednym z inicjatorów projektu ustawy. Przypomina on, że nierzadko wsparcie objętych represjami Polaków groziło śmiercią.

Według projektu Krzyż Wschodni byłby nadawany przez prezydenta na wniosek ministra spraw zagranicznych. Do samego ministra w sugestiami mogłyby występować stowarzyszenia kombatantów a nawet osoby prywatne. Wnioski opiniowałby prezes Instytu Pamięci Narodowej.

Czytaj także: Dworczyk: Z ukraińskich twarzy spadły maski

dzieje.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz