Internauci oburzeni zachowaniem ukraińskich studentów w Polsce.

Na stronie „Internetowej Akcji protestacyjnej przeciw gloryfikacji przez rząd ukraiński ludobójczych formacji OUN-UPA i SS-Galizien” pojawiło się zdjęcie z Przemyśla. Przedstawia ono grupę ukraińskich nacjonalistów, najprawdopodobniej studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, którzy pozują na tle flagi OUN-Bandery.

Zdjęcie przesłał pan Mirosław Majkowski wraz z opisem:

Ukraińscy studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Zdjęcie zrobione w Przemyskiej Galerii Sanowej.

Jest to plucie w twarz Polakom na ich własnej ziemi!

Nie zostawiamy tego bez echa. Składamy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, nagłaśniamy sprawę w mediach i piszemy protest do rektora PWSW.

Moi Drodzy, piszcie protesty do rektora PWSW z wiadomością do mediów.

Nie będą banderowcy promować się na polskiej ziemi.

Proszę o udostępnianie!”

23 października w mieście ma odbyć się pikieta przeciw gloryfikacji OUN UPA i SS Galizien. Początek – o 17.00 pod konsulatem honorowym w Przemyślu. (ul Nestora 8)

facebook.com/KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł
23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • darek3013
   darek3013 :

   Pozwólmy im demonstrować miłość do tego kraju zwanego Ukrainą. Efekty już powoli widać. Dawniej w stosunku do Ukraińców była jakaś sympatia wynikająca z niewiedzy, może protekcjonalizm bo my jednak zachód a oni wschód. Teraz coraz częściej widzę złość, dużą niechęć, niekiedy już nienawiść do wszystkiego co ukraińskie. Na onecie jest podstrona regionalna – jestem z Podkarpacia więc wyświetlają mi się wiadomości z mojego regionu.W Arłamowie podpisano umowę polsko-ukraińską o współpracy w razie katastrof naturalnych – powodzi, skażeń itp. Z ciekawości zaglądnąłem do komentarzy i byłem w szoku – takiego jadu antyukraińskiego dawno nie czytałem. Ani jednego pozytywnego komentarza mimo że sprawa jest neutralna politycznie. Zasiali Ukraińcy i zaczynają powoli zbierać plony 🙂 Oby tak dalej.

 1. jan53
  jan53 :

  A gdzie służby porządkowe?Gdzie ci tzw.”ochroniarze”?Banderyzm i propagowanie jego symboli jest tak samo zakazane jak symbolika faszystowska czy komunistyczna.A tak z ciekawości – kogo zawiadomil autor umieszczonego tutaj zdjęcia?Takich studentow tez powinno wyp…………się z RP bo smieci nam tu niepotrzeba.

    • uri
     uri :

     „Banderyzm” to nie moja bajka, uspokoję Pana. Występowanie w Polsce pod czerwono-czarnym sztandarem uważam za co najmniej niestosowne. Natomiast śmieszy mnie, jak ktoś mówi, że to jest „tak samo zakazane jak symbolika faszystowska czy komunistyczna”. Bo nie jest. Pozdrawiam Pana serdecznie 🙂

   • dandy93
    dandy93 :

    Art. 256 paragraf 1 Kodeksu karnego RP stanowi:
    Warunkiem karalności propagowania faszystowskiego lub totalitarnego ustroju państwa jest publiczny charakter zachowania sprawcy, a zatem propagowanie wobec większej, bliżej nieokreślonej liczby osób. Propagowanie faszyzmu czy innego ustroju totalitarnego na zamkniętym spotkaniu towarzyskim nie wypełnia ustawowych znamion tego przestępstwa (A. Marek, Kodeks karny, Komentarz, s. 538).

    „Propagowanie, w rozumieniu art. 256 k.k., oznacza każde zachowanie polegające na prezentowaniu faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, w zamiarze przekonania do niego” (uchwała SN z 28 marca 2002 r., I KZP 5/02, OSNKW 2002, nr 5–6, poz. 32). Wykładnia językowa prowadzi do wniosku, że propagowanie w rozumieniu art. 256 k.k. oznacza każde publiczne zachowanie, które stanowi upowszechnianie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, podjęte w celu przekonania do niego.

    W piśmiennictwie uważa się, że propagowanie, w rozumieniu przepisu art. 256 k.k., to szerzenie wiedzy o totalitarnym ustroju państwa i popieranie go, zachęcanie do wprowadzenia tego właśnie ustroju, podkreślanie jego zalet i przemilczanie wad. Nie stanowi propagowania, w rozumieniu tego przepisu, samo prezentowanie zasad takiego ustroju, pozbawione angażowania się po jego stronie, cytowanie i publikowanie artykułów i książek autorów gloryfikujących lub propagujących taki ustrój, jeżeli ich publikacja miała inne cele niż jego propagowanie – tym bardziej, gdy jest to połączone z krytycznym komentarzem, a także, gdy prezentowanie takiego ustroju ma służyć jedynie manifestacji osobistych poglądów, a nie przekonywaniu kogokolwiek.
    Nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość to sianie nienawiści, czyli silnej niechęci, wrogości do innej osoby czy osób. Nawoływanie to namawianie, zachęcanie, skłanianie, podburzanie, podżeganie, bez względu na to, czy nawoływanie odniosło skutek.

    Przestępstwo z art. 256 par. 2 k.k. ma charakter wieloodmianowy. Czynność sprawcza polega na produkowaniu (wykonaniu czynności technicznych i organizacyjnych), utrwalaniu, sprowadzaniu, nabywaniu (również nieodpłatnym), przechowywaniu, posiadaniu, prezentowaniu, przewożeniu lub przesyłaniu (w tym przez internet) wskazanych w przepisie przedmiotów.
    Przedmiotem czynności wykonawczej są druki, nagrania lub inne przedmioty, zawierające treść określoną w par. 1 (czyli propagującą faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołującą do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość) albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

    Przestępstwa z par. 1 i 2 mają charakter powszechny i bezskutkowy (formalny), są bowiem dokonane z chwilą ukończenia samego czynu. Jest to przestpstwo umyślne, które może być popełnione jedynie w zamiarze bezpośrednim, przy czym w par. 2 w grę wchodzi szczególna postać zamiaru bezpośredniego – dolus coloratus (z uwagi na użycie określenia „w celu”).
    Możliwe jest wystąpienie rzeczywistego właściwego zbiegu przepisów między przepisem art. 256 a innymi przepisami rozdziału XXXII (np. z art. 254, 255, 257, 261).

    • uri
     uri :

     Wszystko pięknie, Panie Janie53, ale niestety. Z tych przepisów zakaz używania symboli banderowskich, a tym samym propagowanie banderowskiej ideologii nie wynika. Co zresztą znajduje odzwierciedlenie w wyrokach sądów (a raczej w ich braku, bo prokuratura jeszcze ani raz nie skierowała sprawy o propagowanie „banderyzmu” do sądu, a przecież sporo zawiadomień już było).

     • jan53
      jan53 :

      @ Do czasu Panie uri do czasu.Sa już opinie ze banderyzm to faszyzm i ludobójstwo.Wie Pan ze od czegos trzeba zacząć.A zgoszen jest coraz więcej i nie tylko do prokuratur ale przedewszystkim MSZ i politykow – a tym w przedwyborczym okresie wszystkie glosy sa potrzebne,ale nie te powiazane z banderyzmem i jego faszystoska symbolikam.

     • uri
      uri :

      No to jak „do czasu, do czasu”, to dlaczego Pan twierdzi że coś „jest zakazane”, skoro nie jest? Pan wybaczy moją uszczypliwość, ale skoro Pan podważa moje polskie obywatelstwo, to pozwolę sobie poddać w wątpliwość Pańską wiedzę prawniczą. Ale bez urazy, oczywiście 🙂

     • jan53
      jan53 :

      @uri: Gdyby był Pan ob.RP to znalby Pan art.przedstawione przezemnie j.w.Po drugie do polowy tego roku gdy Donalidino był jeszcze szefem rządu a p.Sikorski szefem MZS było przeslanie aby doniesienia w sprawach banderyzmu itp. do polskich prokurator były interpretowane na korzyść „przyjaciol z Ukrainy”.Jednak po zmianie rządu(premiera) i szefa MSZ cos się zmienilo.Rowniez koalicjant(PSL) ma wiele zastrzezen co do „przyjazni z Ukraina”.Sporo się zmienilo tez na waszej politycznej scenie.Coraz więcej Prawego Sektora i Parti Radykalnej w polityce.Coraz więcej zadań wobec sasiadow.I to tak absurdalnych ze po prostu rzygac się chce.Juszczenko który jako „pomarańczowy” dostal poparcie z RP a konczyl jako gloryfikator UPA.Obecnie w RP jest raczej persona non grata i jakos nie jest u nas widziany.No chyba ze jakiś glupi polityk i może na haju wpadnie na pomysl aby go zaprosić.Poroszenko tez zaczynal z „grubej rury”Czego to on nie zrobi i czego nie dokopna.I co? Krym poszedł się je……….Donbas,Lugansk,Donieck + inne wschodnie obwody stworzą Noworosje.A Ukraina dalej będzie się rozpadac.Was pozre korupcja i walka o koryto.Czy Pan zauwazyl ze Polska nie miesza się już jak kiedyś do Waszych spraw i w Waszej obronie? To nie dlatego ze Niemcy czy Francja nam zabraniają,ale powoli dociera do nas ze odradzający się faszyzm,nacjonalizm i banderyzm jest tak samo niebezpieczny jak ruski imperializm wiec lepiej po malu się wycofać niż zostać pośmiewiskiem Europy.Obecny kurs naszej polityki raczej nie będzie już tak tolerancyjny jak poprzedni wiec i zapewne prokuratorzy inaczej będą traktować symbolem banderyzmu w Polsce.A radze przeczytać podane przezemnie Art.bo warto.Zobaczy/Przekona się Pan ze interpretacja w/w art.moze być bardzo szeroka.Zalezy tylko od prokuratora.

    • konprzemyski
     konprzemyski :

     @Jan53: ten ART.13 R1 Konstytucji RP Mów:
     Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

     Interpretacja tego może być taka że oni nie są grupą ani organizacją są sympatykami w Konstytucji nie ma takiego art. który by stricto mówił o Zakazie Propagowania Faszyzmu Czy Nacjonalizmu (Bandera Był Kojarzony z Faszyzmem Choć Być Skrajnym Nacjonalistą.)

     Za To Art. 256 Kodeksu Karnego mówi :

     § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
     podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

     § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

     Czyli Flaga którą trzymają Propaguje nienawiść Narodowościową jak a z paragrafu 2 jest rozpowszechnianie, posiadanie, przewożenie przedmiotów o treści w/w § 1 będącym sośnikiem symboliki faszystowskiej.

  • konprzemyski
   konprzemyski :

   Widocznie nie było dużo ludzi lub przepełnienie ukrainców w Galerii Sanowej. Kto bywa w weekendy w Galerii ten wie jak wygląda sytuacja nie mówi już o busach które stoją na tesco na lwowskiej by przenocować wykupić mięso i wrócić na ukraine po sprzedaży przemyconych papierosów, często widziałem nawet całe rodziny i to przed całą „wojną na Ukrainie”.

   Galeria i Tesco tak przynajmniej ja uważam zostały wybudowane by zarabiać właśnie na nich, bo kto mieszkał w Przemyślu wie że można $ na ukraincu zarobić.

    • konprzemyski
     konprzemyski :

     Polacy z Ukrainy ?

     Mnie ciekawy bardziej dlaczego nie pojawiło się na kresach jak pół roku temu w sumie widziałem go jakieś 2 tygodnie temu ostatni raz koło Ul.Zana wyjeżdżał z zakrętu koło (Piotruś Pan)
     Czarny bus nie znam marki a w nim Małe flagi banderowców fakt na Mieście było oburzenie tym lecz nikt sobie z tego wiele nie zrobił tak samo jak i w tym przypadku. Tutaj można podziękować Prezydentowi który popiera PO jak Całe Regia Citivas czy jakoś tak mało ważne.

     Przeprosili może nie słyszałem jeszcze o tym jak i nie czytałem lecz powinni ponieść kare choć by Prac Społecznych, bo to tak samo jak by Ktoś zrobił sobie Zdjęcie grupowe flaga a na niej swastyka. Za takie głupie zabawy choć by nawet dla żartu czy popisu powinni ponieść nauczkę i nie powinno ich bronić to że są Jak ty To nazwałeś „Polakami Z Ukrainy” w co nie wierze w sumie bo mam znajomych na ukrainie Polskiego Pochodzenia od Pra Dziada i wiem że oni mają swoje zdanie wyrobione i są czy byli w młodych latach jak i w sumie niektórym do dzisiaj prześladowani czy upokarzani.

     W Moim Mieście Mieście Przemytników nie ma co tego się wstydzić czy maskować, każdy poznał czym jest ukraina jak i ukraincy to żę są z nich korzyści to jedna strona medalu ale ta bardziej zaśniedziała jest dalej przypisana historii tego co się wydarzyło. Każdy kto tam jedzie w celach zarobkowych wie gdzie jest i kim są ludzie go otaczający.

  • uri
   uri :

   „Jednak określenie „ormiaszka” jest bardzo pogardliwe. Tak jak „żydek” wobec Żyda, „czarnuch” wobec Afrykańczyka czy „żółtek” wobec Azjaty.”
   Chyba ksiądz za bardzo przewrażliwiony. Z raportu MSWiA (b):
   „Zauważalna jest świadomość dobrych i ścisłych relacji historycznych między Polakami a Ormianami, choć termin „Ormiaszka” odbierany pozytywnie przez przedstawicieli starej diaspory uważany jest za pejoratywny przez Ormian z nowej diaspory.”
   https://www.google.pl/url?sa=t &rct=j &q= &esrc=s &frm=1 &source=web &cd=8 &ved=0CF0QFjAH &url=https%3A%2F%2Femn.gov.pl%2Fdownload%2F74%2F12060%2FRAPORTMSWIANTSPOLECZNOSCIORMIANSKIEJWPOLSCE.pdf &ei=9uRAVPqlK8jkavWZgJAJ &usg=AFQjCNHSrHm9uxgRQCXp5jOnc4bPJ_y_cg
   To ksiądz jest „nowa diaspora”? A dlaczego nie obraża się na Annę Dymną, która mówi o nim „sprytny ormiaszka”? Przecież to termin pozytywny, przyjęty w polskiej literaturze pięknej.

 2. zefir
  zefir :

  To jasne i jednoznaczne,że ci młodzi w ten sposób demonstrują:
  -swoje poparcie i identyfikację z ideologią i praktyką OUN-UPA,banderyzmu i wrogiego Polsce ukr.nazinacjonalizmu,
  -poczucie,że są u siebie i w swoim Przemyślu,że robią to również zgodnie z wolą popierających ichpolskich polityków,posłów i europosłow jak np Kowal,Syriusz-Wolski,Buzek,Tusk,itd,większości mediów,jak też najważniejszej opozycji.
  To nie tylko demonstracja poglądów,ale co ważniejsze propagowanie ich,tu na polskiej ziemi.Dodam,żerównież za pieniądze polskich podatników i przy milczącej akceptacji polskich władz lokalnych i centralnych.Oburzamy się i słusznie.Mnie zastanawia jednak,czy jest różnica w wymowie tej fotki z powszechnie znanymi fotami polskich polityków na kijowskim majdanie?

 3. kajetan40
  kajetan40 :

  Wyznawcy zbrodniczej formacji uon, upa, ss galicja nic was nie nauczy chcecie prowokować środowisko, potomków kresowiaków! banderowcy uczą w domach jak mordować nas Lachów jak to było ponad 200 opcji istnieją takie rodziny które, przeżyły piekło i nigdy banderowcom nie przebaczą pejsaci też mają w tym interes skoro się wtrącają tu i tam.