Agencja Uzbrojenia rozpoczęła negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. w sprawie zakontraktowania dla Sił Zbrojnych pierwszych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K.

W piątek rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Agencja rozpoczęła negocjacje dotyczące zamówienia dla Wojska Polskiego pierwszych seryjnych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K. Wykonawcą ma być Huta Stalowa Wola (HSW).

Ukraina umieściła niemiecki koncern handlowy Metro AG na swojej liście „międzynarodowych sponsorów wojny”. Koncern nadal działa w Rosji.

Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) umieściła niemiecką firmę na liście tzw. międzynarodowych sponsorów wojny - podał portal Deutsche Welle (DW) w środę. Ukraińcy argumentują, że Metro nie zaprzestało „finansowania rosyjskiej agresji”, zaś „kluczowy udziałowiec Daniel Kretinsky ma ścisłe powiązania z sektorem naftowym, gazowym i bankowym rosyjskiej gospodarki”.

Kretinsky posiada 29,99 proc. udziałów w koncernie Metro. Jest też właścicielem czeskiego holdingu EPH, który w pierwszej połowie 2022 r. osiągnął rekordowe zyski dzięki dużemu udziałowi w rosyjskim biznesie gazowym.

W pobliżu miejscowości Stare Masiewo (woj. podlaskie) znaleziono ludzkie szczątki. Formalne śledztwo ma zostać wszczęte w poniedziałek.

Informację o odnalezionych szczątkach policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku otrzymali około godz. 11:20.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się do liderów państw UE zaznaczył, że Europa nie może zwlekać z dostarczaniem Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców, a także z kolejnymi sankcjami na Rosję i procesem integracji europejskiej Ukrainy.

W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wygłosił swoje codzienne wystąpienie do narodu, tym razem zwracając się też online do szefa Rady Europejskiej, Charlesa Michela. Oświadczył, że Ukraina „już w tym roku” może zwyciężyć w wojnie z Rosją, ale pod warunkiem, że „nie będzie stagnacji ani opóźnień” we współpracy z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali obywatela Ukrainy poszukiwanego przez Interpol za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem osób z Ukrainy do Polski i dalej na zachód. Za to przestępstwo zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym 33-latkowi grozi 9 lat pozbawienia wolności.

Śródmiejscy policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przemyt ludzi z Ukrainy do Polski, a następnie do innych krajów Europy zachodniej. 33-latek został zatrzymany w środę późnym wieczorem w centrum Warszawy. Nakaz aresztowania 33-latka został wydany przez ukraińskie władze w grudniu ubiegłego roku.

Z posiadanych przez policjantów informacji wynika, że mężczyzna w 2015 roku dołączył do zorganizowanej grupy przestępczej, której celem był przemyt ludzi różnych narodowości poza granicę Ukrainy oraz werbowanie w tym celu przewoźników.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział POLITICO, że uważa, że został „otruty przez rosyjskich agentów”. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%