Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej sprzęt przeciwlotniczy IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego systemu za kilka tygodni. (more…)

Rosjanie nigdy nie zwrócą Ukrainie zaanektowanego Półwyspu Krymskiego i nie opuszczą wschodniego Donbasu - przekonywał premier Słowacji Robert Fico. (more…)

Podejrzany Paweł K., który zgłosił gotowość do współpracy z rosyjskim wywiadem i miał przygotowywać informacje mające pomóc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy, usłyszał już zarzuty. Na wniosek prokuratury został aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia. „Kluczowy materiał dowodowy” uzyskano od strony ukraińskiej.

Jak poinformował w czwartek wieczorem serwis rp.pl, Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Jak podano, przygotowywał dla Rosji informacje mające pomóc w zamachu na prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Szefowa Agencji Rowoju Międzynarodowego USA (USAID) i była przedstawicielka tego kraju przy ONZ, Samantha Power skrytykowała wprowadzoną przez Kirgitan ustawę o przedstawicielach zagranicznych.

Power poinformowała o poważnych obawach rządu Stanów Zjednoczonych w związku z przyjęciem w Kirgistanie ustawy „O przedstawicielach zagranicznych” i opracowywanym obecnie przez kirgiskich parlamentarzystów projektem ustawy „O środkach masowego przekazu”. Według służby prasowej USAID, dyplomatka oświadczyła to podczas spotkania z premierem środkowoazjtyckiego państwa, Akylbekiem Dżaparowem, jak donosi portal Kaktus Media.

Szefowa USAID uważa, że takie przepisy zmuszą kluczowych partnerów rozwojowych w dziedzinie zdrowia, edukacji, zarządzania i mediów do opuszczenia Kirgistanu lub obcięcia funduszy, „zagrażając postępowi w rozwoju i ogólnym celom rozwoju”.

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że we współpracy ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Szkolenie trwałoby miesiąc i miałoby przygotować do służby w aktywnej rezerwie.

"Przygotowujemy program, wspólnie ze Sztabem Generalnym, przeszkolenia zaraz po szkole średniej" – mówił Kosiniak-Kamysz. "Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, zanim pójdą na studia czy do pracy, żeby przyszli na miesiąc przeszkolenia, żebyśmy mogli zaoferować im umiejętność, sprawność" – podkreślił szef MON.

Takie szkolenie miałoby odbywać się w czasie wakacji, które "są często najdłuższymi wakacjami w naszym życiu". Za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

Atak na katolicki kościół w Nigerii.

Coraz większa liczba stanów w północnej Nigerii władze lokalne zaczęły tworzyć milicje, aby zwiększyć bezpieczeństwo na obszarach dotykanych prze napady, mordy i porwania, ze strony gangów i dżihadystów.

Na północnym wschodzie kraju nigeryjskie siły bezpieczeństwa borykają się z problemem ograniczonych zasobów w walce ze zbrojnymi ugrupowaniami islamistycznymi i kryminalnymi. Kontrola władz państwowych staje się tam relatywna. Chrześcijanie stanowią około połowy mieszkańców kraju, choć na północy kraju są w mniejszości. Napady miewają jednak także tło rozbójnicze, mające na celu porwanie dla okupu. Portal Africa News zrelacjonował w czwartek sytuację w najludniejszym państwie "czarnego lądu".

W północnym mieście Kaduna, zaledwie 100 kilometrów od miejsca, w którym w zeszłym miesiącu bandyci porwali 300 uczniów, utworzono lokalną milicję zwaną Obywatelską Połączoną Grupą Zadaniową (CJTF), która ma dać odpór gangom. Emmanuel Audu-Bature powiedział, że sam padł ofiarą porwania, i dołączył do grupy, aby pomóc chronić swoją społeczność przed przestępcami. „Jako ofiarę zabrano mnie do ich obozu i spędziłem tam tydzień. To nie było zabawne przeżycie. Wiesz, w istocie mnie pobito, grożono mi śmiercią” – powiedział Audu-Bature.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%