AWPL żąda odwołania kary za polskie tabliczki

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie domaga się anulowania kary wymierzonej dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesławi Daszkiewiczowi oraz przyjęcia w trybie pilnym Ustawy o mniejszościach narodowych. Przedstawiciele partii poinformowali o tym podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie RL.

Wileński Sąd Okręgowy wymierzył dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesławowi Daszkiewiczowi grzywnę w wysokości 43 400 litów za niewykonanie orzeczenia sądu z 2008 roku w sprawie usunięcia dwujęzycznych tabliczek z nazwami ulic w miejscowościach rejonu solecznickiego. “Jest to kompromitacja litewskiego wymiaru sprawiedliwości” – oświadczył poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski podczas konferencji prasowej w Sejmie RL. “Należy ubolewać, że w naszym kraju, po 23 latach niepodległości, są łamane prawa człowieka, ludzie są prześladowani za używanie języka ojczystego, nawet tam, gdzie mniejszości narodowe stanowią około 80 procent ogółu mieszkańców” – dodał W. Tomaszewski. Przewodniczący AWPL wyraził ubolewanie, że sądy, które i tak mają na Litwie niskie zaufanie społeczne, są wciągane w rozgrywki polityczne.

Przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski przypomniał, że Ustawa o mniejszościach narodowych, która zezwalała na używanie dwujęzycznego nazewnictwa, została przyjęta w styczniu 1991 roku, po wydarzeniach styczniowych, kiedy przedstawiciele mniejszości narodowych na równi z Litwinami stanęli w obronie niepodległości Litwy. Podpisał ją ówczesny przywódca państwa, konserwatysta Vytautas Landsbergis. Ustawa obowiązywała 20 lat, została anulowana przez przedstawicieli tej samej partii konserwatystów.

Wiceprzewodniczący Sejmu RL Jarosław Narkiewicz poinformował, że frakcja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie wydała w czwartek, 9 stycznia, oświadczenie, w którym domaga się w trybie pilnym przyjęcia Ustawy o mniejszościach narodowych oraz odwołania orzeczenia sądu w sprawie kary za używanie języka ojczystego w życiu publicznym, jak też wycofania wszystkich pozwów sądowych dotyczących używania języków mniejszości w życiu publicznym.

Przedstawiciele AWPL podczas konferencji prasowej poruszyli również temat sprawiedliwości społecznej. “Frakcja AWPL w Sejmie Litwy jako jedyna nie głosowała za zwiększeniem wynagrodzeń posłów i wysokich urzędników państwowych. Potrzebny jest kolejny krok, dlatego proponujemy zwiększyć minimalne wynagrodzenie do 1200 litów, kosztem zwiększenia z 15 do 20 procent opodatkowania osób zarabiających powyżej 7 tys. litów, oraz nie opodatkowywać minimalnych wynagrodzeń” – powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski. “Sądzę, że ludzie czekają na taką decyzję” – dodał W. Tomaszewski.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply