Do kłótni doszło wkrótce po odśpiewaniu hymnu Ukrainy. Radni nacjonalistycznej „Swobody” śpiewali bowiem nieoficjalną wersję hymnu, w której mowa jest o Ukrainie od Donu do polskiego Sanu.

Po odśpiewaniu hymnu uwagę radnym „Swobody” zwrócił ich kolega z partii „UDAR-Solidarność” Wadym Onofrijczuk. W odpowiedzi na to do walki poderwał się radny z Partii Radykalnej, który chciał zastosować wobec Onofrijczuka argument pięści. Mer Kijowa usiłował uspokoić sytuację przerywając obrady na 10 minut, ale także po przerwie Onofrijczuk musiał być ochraniany przed klubem radnych Partii Radykalnej, który nie zrezygnował z prób ręcznego tłumaczenia swojego stanowiska.

Skreślona z oficjalnej wersji hymnu zwrotka brzmi:

Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu,

Panować w domu ojców nie damy nikomu.

Czarne Morze się uśmiechnie, dziad Dniepr rozraduje,

W naszej Ukrainie dola się odmieni.

Radni Partii Radykalnej śpiewali ją już na obradach Rady Kijowa w lipcu.

segodnia.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jan53 :

  No coz.Zrodlo rzeki San znajduje się na wzgórzu Piniaszkowskiego w Bieszczadach Zachodnich ok.30m od granicy z Polska.Zapewne gro ukraińskich deputowanych ma takie pojecie o geografii oraz historii jak swinia o gwiazdach.Ciekawa jest ta sama partia „Radykalna”.Nie wiem ile jest w tym prawdy ale również z tej partii jest 2 deputowanych w grupie 24 która udala się do Moskwy na zjazd rosyjskiej Dumy Panstwowej w celu proszenia „braci Rosjan” o pomoc nie tylko socjalna ale i polityczna w celu zakończenia konfliktu.Niektorzy twierdza ze chodzi tez o wojskowa.
  Zas co do ukraińskiego hymnu – patrząc na ich armie,interesy oligarchów,dezercje państwowych urzednikow,zolnierzy,milicji i srazy granicznej będą spiewac o Ukrainie od Kijowa do Kijowa bo reszta i tak się rozleci jak domek z kart.

 2. Avatar
  m_szkudlarski :

  „od Sanu do Donu”… przecież Ukraina jest sztucznym tworem, więc o jakiej państwowości tu można mówić w ogóle? Pogranicze Ukraińskie, bo tylko tak można właściwie określić ten twór, rozleci się już niebawem, jak każdy organizm polityczny powstały wskutek zastosowania odwróconej inżynierii. Solidarność wśród Ukraińców? Wolne żarty. Podziały widoczne są na każdej płaszczyźnie, począwszy od zapatrywań politycznych, poprzez historię, a na ekonomii kończąc. Bez pieniędzy z UE i wiecznego żebrania nie ma nawet teoretycznej możliwości, żeby ten twór mógł istnieć dalej. Bo niby za co? Niestety, gdzieś banderowcy będą musieli wyemigrować, a droga do socjalnego raju wiedzie przez Polskę, gdzie zapewne wielu postanowi zostać… Chyba czas wziąć przykład z Arabii Saudyjskiej, która odgradza się szczelnym murem od Jemenu i innych sąsiadów…

  • Avatar
   anarchista :

   @M_Szkudlarski: 19.09.2014 08:26 ).: Chyba czas wziąć przykład z Arabii Saudyjskiej, która odgradza się szczelnym murem od Jemenu i innych sąsiadów… Niestety w naszym wydaniu nie jest to możliwe musimy dbać o możliwość szybkiej reakcj na rozpad tego tworu i odzyskać nasze ziemie a taka bariera mogłaby legitymować zrzeczenie się tych praw i utrudnić działania.

   • Avatar
    m_szkudlarski :

    To raczej nierealne i całkowicie nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Ukraina, szczególnie zachodnia, jest zacofana pod względem technologicznym i infrastrukturalnym i należałoby najpierw wydać miliardy złotych, żeby zmienić ten stan rzeczy. Czy ma to sens? Wystarczy spojrzeć na przykład Niemiec, które wydały miliardy marek, a następnie euro na ratowanie wschodnich landów, które systematycznie wyludniają się dzisiaj.

    No i pytanie podstawowe: co zrobić z milionami ukraińców? Akcja Wisła 2.0?

    • Avatar
     anarchista :

     @M_Szkudlarski: 19.09.2014 11:59). Czy scalanie Polskich ziem z macierzą ma jakikolwiek wymiar ekonomiczny ???. Jest i tak tańsze niż płacenie za to krwią . ……….No i pytanie podstawowe: co zrobić z milionami ukraińców?………. podobno w/g spisu na Wschodnich kresach jest tych chachłów ok 2,500 000 zapewne w tej części jest ukryta opcja Polska . Poza tym dzięki Akcji ,,Noworosja” liczba ta gwałtownie maleje dlatego ważne jest żeby to przedłużać maksymalnie minimalizując sankcje ze strony Rosji. ……… Akcja Wisła 2.0? …..Nie mam nic przeciwko temu. Czy jest Pan za zbanowaniem Tutejszego ukraińskiego agenta wpływu ? . Na forum byłby tylko zysk brak chamstwa i personalnych ataków .

 3. Avatar
  krok :

  Dopóki będziemy tolerować ukraiński faszyzm, dopóty będą nami gardzić i wyciągać o ręce więcej. Jak to ktoś powiedział. Ukraińcy traktują Polaków instrumentalnie, dać im broń, pieniądze, pomoc szkoleniową, to tak, ale dać coś od siebie, pokazać, że są narodem, anie zlepkiem oszołomów nacjonalistycznych, tego nie potrafią. Polacy są jedynie dal nich narzędziem do uzyskania jednolitego kraju, bez lachów, rosjan, rumunów, żydów itd. Chcą ukrainy dla ukraińców, tak jak Hitler chciał jednolitych Niemców. Trzeba to w końcu zrozumieć.

  • Avatar
   jan53 :

   @krok:To co Pan napisał jest przerazajace lecz prawdziwe.Z drugiej strony odsprzedanie/odstąpienie banderowca sprzet pamietajacy czasy Ukladu Warszawskiego(tak zrobily Wegry)zapewne przedluzy ten konflikt na wschodzie a wiadomo ze walcza tam już tylko ochotnicy z tzw.”Prawego Sektora”.Im mniej takich „przyjaciol Polski” tym lepiej dla nas.Mysle ze do grudnia tego roku Ukraina straci ok.150tys.km2 lub więcej i będzie się konczyc pare kilometrow za Kijowem.Bedzie to państwo z ludnoscia ok.30mln.obywateli z tym ze tez będą spore mniejszości(Zydzi,Polacy,Wegrzy,Czesi,Rumuni czy Rusini).Będzie to bardzo biedne państwo : Bez gospodarki Donbasu i Doniecka.Bez dostępu do M.Czarnego.Z kłopotami finansowymi,korupcja oraz wszechobecnym nacjonalizmem.Niektorzy pisza ze powstanie obok Noworosji kolejny twor – Galicja lub Zachodnia Galicja z byłych ziem polskich,czeskich i wegierskich ale w to watpie.W każdym razie RP musi być przygotowana na wszelkie warianty – lacznie z zapobieżeniem „rzezi Lwowa”.