Austriacki kanclerz Sebastian Kurz spodziewa się, że zostanie postawiony w stan oskarżenia w sprawie składania fałszywych zeznań przed komisją parlamentarną, przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters. Uważa jednak, że zostanie uniewinniony.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, kanclerz Austrii Sebastian Kurz spodziewa się, że zostanie postawiony w stan oskarżenia w sprawie składania fałszywych zeznań przed komisją parlamentarną. Uważa jednak, że zostanie uniewinniony.

Śledztwo przeprowadzone przez prokuratorów antykorupcyjnych, opublikowane w zeszłym tygodniu, stanowi poważne wyzwanie polityczne dla 34-letniego Kurza, który rządzi koalicyjnym rządem Partii Ludowej i Zielonych.

Kurz uważa, że partie opozycyjne próbują go złapać w pułapkę i zmusić do powiedzenia czegoś, co można zinterpretować jako krzywoprzysięstwo przed komisją, która bada możliwą korupcję w ramach jego poprzedniej koalicji z prawicową FPO, która upadła 2019 roku.

„Po tym, jak każde moje słowo na 58 stronach (zeznań) zostanie umieszczone na wadze, z pewnością spodziewam się sprawy kryminalnej, zgadza się” – powiedział w wywiadzie dla gazety Krone, dodając, że nie był jeszcze przesłuchiwany przez prokuratorów.

Powiedział jednak, że jest przekonany, że zostanie uniewinniony w tej sprawie, która koncentruje się na tym, czy odpowiedział zgodnie z prawdą na pytanie o powołanie do państwowego holdingu OBAG.

„Rozmawiałem z wieloma prawnikami i kilkoma profesorami uniwersyteckimi. Odpowiedź była zawsze taka sama: nikt nie może sobie wyobrazić, że będzie tu wyrok skazujący” – powiedział gazecie.

Zobacz też: Prezydent Czech i kanclerz Austrii oficjalnie wywiesili flagi Izraela [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W osobnym wywiadzie dla gazety Oesterreich odrzucił pomysł ustąpienia w razie oskarżenia. „Zdecydowanie to wykluczam. Podobnie jak wielu ludzi popełniłem wiele błędów, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Ale zdecydowanie wiem, że poszedłem do komisji z zamiarem udzielenia prawdziwej odpowiedzi na pytania” – powiedział.

Śledztwo ma na celu zbadanie czy kanclerz brał udział w wyborze członków rady nadzorczej OBAG i czy omawiał wcześniej swoje decyzje z kandydatem.

Sondaż opublikowany przez Oesterreich wykazał, że konserwatyści Kurza uzyskają 35% poparcia w przypadku wyborów parlamentarnych, co oznacza spadek o 1 punkt w porównaniu z tygodniem wcześniej i 2,5 punktu w porównaniu z wyborami w 2019 roku.

Partnerzy z Zielonych byli z 12% poparcia, na czwartym miejscu za socjaldemokratami z 22% i FPO z 17%.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz