Premier Australii Scott Morrison ogłosił w ubiegłym tygodniu, że jego rząd „przyjmie definicję antysemityzmu” rekomendowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

W Australii nie ma miejsca na antysemityzm – oświadczył w ubiegłym tygodniu premier Scott Morrison, cytowany przez australijski portal The Age. “Nie ma na to miejsca nigdzie na świecie. Musimy pracować razem, zdecydowanie i jako globalna społeczność, aby odrzucić każde słowo lub jakikolwiek akt, który jest przejawem antysemityzmu” – dodał.

Robocza definicja antysemityzmu została przyjęta przez 31 państw członkowskich IHRA w dniu 26 maja 2016 r:

„Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej”.

Zobacz także: Wielka Brytania: Uniwersytetom grozi się wstrzymaniem finansowania jeśli nie przyjmą rozszerzonej definicji antysemityzmu

Ma on polegać m.in. na: porównywaniu współczesnej polityki Izraela z polityką nazistów; oskarżaniu obywateli żydowskich o bycie bardziej lojalnym wobec państwa Izrael lub wobec rzekomych międzynarodowych interesów żydowskich niż wobec swojego kraju; odbieraniu Żydom prawa do samostanowienia, np. przez wyrażanie poglądu, że istnienie państwa Izrael jest przedsięwzięciem rasistowskim; obarczaniu Żydów jako ogółu odpowiedzialnością za czyny państwa Izrael.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Krytycy definicji antysemityzmu autorstwa IHRA zwracają uwagę, że ogranicza ona wolność słowa, m.in. zabraniając uzasadnionej krytyki działań rządu izraelskiego na terytoriach palestyńskich.

Zobacz także: ONZ: Palestyńczycy żyją w bezprecedensowym ubóstwie. Przez blokadę Strefy Gazy muszą szukać żywności w śmieciach

theage.com.au / smh.com.au / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply