Armia USA dostanie wiosną 3 demonstratory programu Skyborg

Centrum AFLMC (Air Force Life Cycle Management Center), które należy do sił powietrznych USA, wybrało trzy firmy, które dostały środki finansowe w celu stworzenia automatycznych bezzałogowców do programu Skyborg Vanguard. Decyzja została ogłoszona w poniedziałek.

Bezzałogowce mają towarzyszyć w przyszłości amerykańskim samolotom bojowym. Propozycje maszyn stworzą firmy: Boeing, General Atomics i Kratos. Firma Krotos otrzymała na ten cel 37,8 mln USD, Boeing – 25,7 mln USD a General Atomics – 14,3 mln USD. Prototypy mają zostać dostarczone najpóźniej do maja 2021 roku. Kontrakty obejmują nie tylko budowę, lecz także udział w prowadzeniu intensywnych testów – informuje portal „Defense News”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

80 PLN    (0.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Udziału w budowie BSP odmówiono kilkunastu firmom, m.in. Northrop Grumman, która wcześniej brała udział w projekcie. We wspomnianym gronie znalazł si wcześniej Lockheed Martin z BSP oferowanym Polsce jako Harpi Szpon BSP NexGen.

Skyborg jest systemem stworzonym przez Leidos. Umożliwia on współpracę z samolotami załogowymi. Program został pod koniec 2019 roku określony jako priorytetowy. Ma na celu znaczące zwiększenie zdolności bojowych sił powietrznych USA. Projekt zakłada, że jeden dron kosztowałby maksymalnie 10 mln USA.

Jednym z głównych czynników odróżniających programy Skyborg od wcześniejszych programów dronów bojowych jest rozwój sztucznej inteligencji, która pozwoli maszynie działać autonomicznie i potencjalnie uczyć się na podstawie wcześniejszych misji szkoleniowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA: DARPA użyje czeskich samolotów do testowania bojowego systemu sztucznej inteligencji

Firma Krotos buduje od lat bezzałogowce dla amerykańskiej armii.

Pod koniec czerwca bieżącego roku siły powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały nowy film na temat programu Skyborg, sztucznej inteligencji, która umożliwi dronom wykonywanie dynamicznych decyzji w oparciu o zmieniające się warunki misji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu siły powietrzne USA informowały, że planują do 2023 roku w ramach programy Skyborg wejść w posiadanie zdolnego do prowadzenia operacji drona bojowego.

Czytaj także: Musk krytykuje F-35: nie miałby szans z dronem. Generałowie odpowiadają

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz