Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa zarządu PGZ. Decyzja zapadła po rezygnacji dotychczasowego prezesa Krzysztofa Trofiniaka, który złożył dymisję w środę 3 kwietnia. Do czasu wyboru nowego szefa spółki obowiązki prezesa pełnić będzie Arkadiusz Bąk – poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Zarząd PGZ S.A. składa się obecnie z czterech członków: Arkadiusza Bąka, Marcina Idzika, Piotra Zawieji i Jana Grabowskiego. Rada Nadzorcza, zgodnie z decyzją z 4 kwietnia, powierzyła Arkadiuszowi Bąkowi pełnienie obowiązków prezesa zarządu do czasu zakończenia procedury konkursowej.

„W dniu 4 kwietnia Rada Nadzorcza PGZ S.A. zdecydowała o ogłoszeniu konkursu na stanowisko Prezesa Zarządu PGZ S.A. Jednocześnie, do czasu jego rozstrzygnięcia, powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Członkowi Zarządu Arkadiuszowi Bąkowi” – czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

Jak informowaliśmy, zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej przekazał, że w dniu 2 kwietnia 2025 roku prezes Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację ze stanowiska. „Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. działa obecnie w czteroosobowym składzie” – podano w oficjalnym komunikacie.

Trofiniak kierował PGZ przez rok. Jego dymisja nastąpiła w czasie rosnącej krytyki dotyczącej tempa produkcji amunicji kalibru 155 mm, wykorzystywanej w ciężkiej artylerii. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przedstawiciele wojska wyrażali niezadowolenie z obecnego poziomu wytwarzania pocisków.

Obecnie Polska Grupa Zbrojeniowa produkuje około 50 tysięcy sztuk amunicji rocznie, podczas gdy na froncie zapotrzebowanie miesięczne wynosi około miliona. Według dostępnych informacji, prywatna firma Niewiadów osiąga coraz lepsze wyniki i może wkrótce przewyższyć PGZ pod względem produkcji.

Państwowa spółka planuje zwiększenie rocznej produkcji do 150 tysięcy pocisków, jednak realizacja tego celu wymaga wsparcia finansowego z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.

Zobacz też: Dworczyk przyznaje: Przegraliśmy jako kraj starcie o miejsce poważnego gracza na rynku produkcji amunicji

Już wcześniej informowaliśmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej dąży do odwołania Krzysztofa Trofiniaka ze stanowiska prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Według MON tempo produkcji jest zbyt wolne i niewystarczające w stosunku do aktualnych potrzeb.

Grupa Niewiadów wystosowała w mediach społecznościowych apel do kierownictwa MON. “Doceniamy starania Ministra Kosiniaka-Kamysza w zakresie zwiększenia zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej 155 mm w Polsce. Jednocześnie zwracamy uwagę, że do realizacji wskazanych celów konieczne jest wykorzystanie już istniejącego potencjału polskich firm zbrojeniowych” – podkreśla spółka.

“Grupa NIEWIADÓW S.A., która rozpoczęła już budowę fabryki amunicji 155 mm z własnych środków, powinna być poważnie brana pod uwagę przez struktury rządowe jako partner i dostawca amunicji, tym bardziej, że współpracuje z firmami prywatnymi i państwowymi z innych krajów NATO” – czytamy.

Bardzo istotne jest zapewnienie polskim dostawcom pewności zamówień ze strony Państwa. Tymczasem pomimo medialnych deklaracji przedstawicieli MON nie ma ze strony Ministerstwa zainteresowania rozpoczętą przez Grupa NIEWIADÓW S.A. inwestycją. Liczy się czas, a Niewiadów oferuje Państwu konkretne zdolności produkcyjne od 2026 roku i pełną polonizację amunicji 155 mm. Brak dialogu w tak ważnym dla Polski temacie nasuwa wątpliwość czy MON faktycznie wykorzystuje istniejące możliwości dla poprawy stanu bezpieczeństwa RP” – wskazuje spółka. 

Kresy.pl / grupapgz.pl

Tagi: , ,
forma płatności