Arcymistrzyni świata w szachach Alina Kaszlinska, reprezentująca w ostatnich latach Rosję, będzie startować w barwach Polski. “Dziś otrzymaliśmy zgodę Międzynarodowej Federacji Szachowej na złożony przez nas wniosek” – poinformował w poniedziałek szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Kaszlinska nie chce już być reprezentantką tego kraju. Przyjęliśmy jej wniosek z radością, bo to zawodniczka światowej klasy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, nie mająca żadnych problemów z porozumiewaniem się w naszym języku i bardzo sympatyczna – poinformował Bartel, cytowany przez portal Polsat News.

28-letnia Alina Kaszlinska urodziła się w Moskwie. Od 2009 roku posiada tytuł żeńskiej arcymistrzyni (była wówczas najmłodszą szachistką z tym tytułem w Europie), a od 2014 – męskiego arcymistrza – podaje PAP. W notowaniu FIDE z maja dostała najwyższy w karierze ranking – 2498. Zajmuje 12. miejsce wśród kobiet – czwarte spośród szachistek z Rosji, a najwyższe wśród Polek (43. jest Jolanta Zawadzka – 2409).

Szachistka swój pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku. Zdobyła wówczas wicemistrzostwo Europy juniorek do lat 10. W 2019 roku w Antalyi uzyskała tytuł mistrzyni Starego Kontynentu, a cztery lata wcześniej w Chakvie zdobyła brązowy medal.

Zobacz także: Cimanouska chce reprezentować Polskę

polsatnews.pl / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply