ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzymuje pracę jednego z wielkich pieców ze względu na trudną sytuację rynkową oraz wysokie ceny energii – poinformował 8 września producent stali.

Kierownictwo ArcelorMittal Poland podjęło 8 września decyzję o zmniejszeniu produkcji. Decyzja ta została podjęta po analizie pogarszającej się w ostatnich tygodniach sytuacji na rynku. W wyniku tej decyzji pod koniec września spółka zatrzyma wielki piec nr 3 w dąbrowskiej hucie.

“Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców” –
komentuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Ograniczenie produkcji jest spowodowane kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, a także wzrostem cen gazu i energii. Ponadto ceny uprawnień do emisji CO2, które nie dotyczą producentów stali spoza Unii Europejskiej, osiągnęły w tym roku rekordowo wysoki poziom, sprawiają że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna. Zatrzymanie jednego wielkiego pieca (obecnie spółka posiada dwa pracujące wielkie piece) oznaczać będzie spowolnienie produkcji w części przetwórczej, w związku ze zmieniającym się portfelem zamówień na różne produkty.

W tym tygodniu koncern ArcelorMittal poinformował również, że w najbliższych tygodniach zamknie dwa wielkie piece w hucie w Bremie w Niemczech i w zakładach w Gijon w Hiszpanii. Jak podano, produkcja w jednym z wielkich pieców w hucie w Bremie zostanie wstrzymana od końca września. W hucie w Hamburgu, gdzie produkuje się walcówkę, część instalacji zostanie wyłączona. Należy zaznaczyć, że zakład ten już teraz pracuje w ograniczonym wymiarze.

W Hiszpanii, w Gijon, w IV kwartale tego roku zostanie wyłączony wielki piec, gdyż nie ma pewności co do dostaw taniej energii elektrycznej.

Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku poinformowano o ostatecznym zamknięciu części surowcowej huty ArcelorMittal Poland w Krakowie-Nowej Hucie, co oznacza koniec pracy dla stalowni i wielkiego pieca krakowskiej huty. Decyzja ta dotknie bezpośrednio 650 pracowników. Spółka przenosi całą produkcję do Dąbrowy Górniczej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply