Apelacja odrzucona, rosyjskie zespoły piłkarskie pozostają wykluczone z rozgrywek

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu ogłosił w piątek, że oddala odwołanie złożone przez Rosyjski Związek Piłki Nożnej, Zenit Petersburg, FC Soczi, CSKA Moskwa i Dynamo Moskwa. Tym samym rosyjskie zespoły pozostają wykluczone z międzynarodowych rozgrywek.

Jak czytamy w piątkowym komunikacie opublikowanych na stronie Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu, odwołanie złożone przez Rosyjski Związek Piłki Nożnej, Zenit Petersburg, FC Soczi, CSKA Moskwa i Dynamo Moskwa zostało oddalone. Tym samym rosyjskie zespoły pozostają wykluczone z międzynarodowych rozgrywek.

„Panel ustalił, że eskalacja konfliktu między Rosją a Ukrainą oraz reakcje opinii publicznej i rządów na całym świecie stworzyły w sposób nieprzewidziany i bezprecedensowy okoliczności, na które FIFA i UEFA musiały zareagować. Przy ustalaniu, że rosyjskie drużyny i kluby nie powinni brać udziału w zawodach pod ich egidą, gdy takie okoliczności utrzymują się, panel orzekł, że obie strony działały w zakresie swobody uznania przyznanej im na mocy ich statutów i regulaminów” – głosi komunikat

„Panel uważa za niefortunne to, że obecne operacje wojskowe na Ukrainie, za które rosyjskie drużyny piłkarskie, kluby i zawodnicy nie ponoszą żadnej winy, z powodu decyzji FIFA i UEFA mają na nie i rosyjską piłkę tak negatywny wpływ, ale w opinii panelu jest to uzasadnione potrzebą bezpiecznego i prawidłowego przeprowadzenia wydarzeń piłkarskich dla reszty świata” – czytamy.

Zobacz też: Szachtar Donieck i Zoria Ługańsk rozegrają w Polsce „mecze domowe” europejskich pucharów

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zawiesiła w lutym Rosję w rywalizacji w rozgrywkach międzynarodowych do odwołania z powodu inwazji na Ukrainę. Podobną decyzję odnośnie rosyjskich klubów podjęła Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) wobec rosyjskich klubów piłkarskich.

„Po wstępnych decyzjach przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA zdecydowały dziś wspólnie, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania” – brzmi komunikat związków piłkarskich.

W majowym komunikacie Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) napisano, że „w związku z decyzją z 28 lutego 2022 r. o zawieszeniu do odwołania udziału wszystkich rosyjskich drużyn i klubów w rozgrywkach UEFA, Komitet Wykonawczy UEFA podjął dziś szereg decyzji dotyczących konsekwencji tej decyzji dla nadchodzących rozgrywek, by zapewnić sprawne przeprowadzenie rozgrywek w bezpiecznym środowisku dla wszystkich zainteresowanych”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz