Według raportu Amnesty International, który opisuje ukraińskojęzyczny serwis portalu gazeta.pl, właściciele mieszkań w niektórych przypadkach nie chcą ich wynajmować Ukraińcom, w tym uchodźcom lub naruszają prawo, np. nie sporządzając pisemnych umów najmu.

W tym tygodniu ukraińskojęzyczny serwis portalu gazeta.pl, ukrayina.pl, opublikował artykuł, w którym opisuje opublikowany niedawno raport Amnesty International (AI), pt. „>>Ukraińcom nie chcą wynajmować<<. Sytuacja mieszkaniowa uchodźców z Ukrainy w Polsce”.

Według szacunków Hanny Milewskiej-Wilk, specjalistki ds. mieszkalnictwa z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, obecnie uchodźcom z Ukrainy może być wynajmowanych na zasadach rynkowych około 200 tys. mieszkań, głównie w dużych miastach. Zastrzega jednak, że liczba ta może być większa, gdyż nie obejmuje m.in. miejsc pobytu zbiorowego czy zakwaterowania pracowników.

Na dzień 15 maja 2023 r. było w Polsce niespełna 990 tys. uchodźców, posiadających numer PESEL UKR. „Oznacza to, że nie wszystkim, którzy uciekli przed rosyjską agresją, udało się wynająć mieszkania” – twierdzi Amnesty International.

Organizacja w swoim raporcie pisze, że otrzymała niejednorazowe sygnały o niechęci do wynajmowania mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Jako przyczynę wskazuje opinię, że takich osób nie da się eksmitować, jeśli np. zalegają z czynszem. Eksperci AI twierdzą, że jest to nieprawdziwy stereotyp. Przyznają jednak, że podobnie jak w przypadku obywateli polskich, nie można eksmitować osób samotnie wychowujących dzieci, kobiet w ciąży czy inwalidów.

Zdaniem aktywistów, cytowanych przez ukrayina.pl, ze strony właścicieli mieszkań, wynajmujących je Ukraińcom, dochodzi do nadużyć. Według nich, „bardzo często nie ma pisemnych umów” najmu, lecz tylko ustne porozumienie. Twierdzą też, że właściciele mieszkań „bardzo często otwarcie łamią prawo, wchodząc do tych mieszkań, kiedy nie powinni, zastraszają Ukraińców, żeby się wyprowadzili, albo podnoszą czynsz w trakcie miesiąca”.

Jak podano, w IV kwartale 2022 roku ceny wynajmu mieszkań w Warszawie wzrosły o 18 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Największy wzrost cen odnotowano w Krakowie i Łodzi – o 19 proc..

Amnesty International postuluje wprowadzenie systemowych rozwiązań w perspektywie średnio- i długookresowej.

Przeczytaj: Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Na pierwszym miejscu Ukraińcy

Amnesty.org.pl / ukrayina.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply