Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Na pierwszym miejscu znaleźli się Ukraińcy, którzy stanowią ponad 40 proc. zagranicznych nabywców lokali.

Od 1 stycznia do 14 listopada 2022 roku cudzoziemcy kupili w Polsce dokładnie 9900 mieszkań – informuje w niedzielę portal Interia. “Przez ostatnie półtora miesiąca ubiegłego roku również dochodziło do podobnych transakcji, dlatego łączna liczba mieszkań kupionych przez cudzoziemców najpewniej przekroczyła 10 tys.” – podkreśla medium.

Nacją, która najchętniej kupowała w tym czasie mieszkania nad Wisłą, byli Ukraińcy. Kupili oni w Polsce w 2022 roku 4275 mieszkań (4202 mieszkania zakupione przez osoby fizyczne i 73 przez osoby prawne). To prawie 45 proc. wszystkich mieszkań, które w ubiegłym roku nabyli nad Wisłą cudzoziemcy.

Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy. W 2022 roku kupili u nas 1118 mieszkań. Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy nabyli 889 lokali.

Zobacz także: Polacy dopłacą do kredytów mieszkaniowych dla cudzoziemców – przewiduje rządowy projekt

Czwarte miejsce zajęli Rosjanie. W 2022 roku kupili w Polsce 276 mieszkań.

Portal Interia zwrócił się w związku z tym do ABW z następującym pytaniem: “czy Rosjanie, którzy kupili mieszkania w Polsce, zostali wcześniej sprawdzeni przez nasze służby, by mieć pewność, że nie są oni powiązani bezpośrednio bądź pośrednio z rosyjskim agresorem?”.

“Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje, że z uwagi na ograniczenia natury prawnej nie udziela informacji w zakresie wskazanym w korespondencji” – odpowiedziała ABW.

Piątą pozycję zajęli Szwedzi, którzy kupili nad Wisłą 239 mieszkań. Interia podkreśla, że w tym przypadku 81 lokali kupiły osoby fizyczne, a aż 158 osoby prawne. “To jeden z kilku przypadków, gdzie dana nacja nie jest zainteresowana zakupem indywidualnym, ale traktuje nasz kraj jako odpowiednie miejsce na ulokowanie kapitału” – czytamy.

Łącznie w 2022 roku 632 osoby prawne z zagranicy zakupiły w Polsce lokale mieszkalne.

Zobacz także: Ukraińskie firmy zalewają polski rynek. Większość chce zostać po wojnie

Kolejne miejsca zajęli obywatele: Francji – 235, Włoch – 213, Wielkiej Brytanii – 201, Izraela – 188, Holandii – 155, Austrii – 141, Chin – 138, Hiszpanii – 110, USA – 107, Indii – 107 oraz Czech – 102.

Dane pochodzą z tzw. rejestru nieruchomości nabytych przez cudzoziemców. Poseł niezrzeszona Hanna Gill-Piątek poprosiła w interpelacji o ich wykaz.

Tymczasem z raportu Rednet Consulting wynika, że w 2022 roku w sześciu największych polskich miastach kupiono nieco ponad 35 tys. nowych mieszkań. To spadek rok do roku o 45,7 proc.

Zobacz także: Rośnie liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. Blisko 70 proc. to Ukraińcy

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply