Amerykański dziennikarz został zastrzelony przez siły rosyjskie w mieście Irpień w obwodzie kijowskim na Ukrainie, a inny dziennikarz został ranny, poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters powołując się na kijowską policję.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters powołując się na kijowską policję, amerykański dziennikarz, Brent Renaud, został zastrzelony przez siły rosyjskie w mieście Irpień w obwodzie kijowskim na Ukrainie, a inny dziennikarz został ranny.

Początkowo pojawiły się informacje, że zmarły dziennikarz pracował dla New York Times. Jednak gazeta podała, że dziennikarz od pewnego czasu nie pracuje dla redakcji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jesteśmy głęboko zasmuceni słysząc o śmierci Brenta Renauda. Brent był utalentowanym fotografem i filmowcem, który przez lata współpracował z The New York Times”, poinformowała gazeta w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

„Chociaż współpracował z The Times w przeszłości (ostatnio w 2015 r.), nie był przydzielony do żadnego zadania na Ukrainie” – napisano. „Wczesne doniesienia, że ​​pracował dla Timesa, krążyły, ponieważ nosił odznakę prasową Timesa, która została wydana w związku z zadaniem wiele lat temu”.

Ołeksij Biłoszycki, zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej, oskarżył w niedzielę siły rosyjskie o użycie amunicji fosforowej w rejonie miasta Popasna, w obwodzie ługańskim. Amunicja Fosforowa jest zakazana przez Konwencję Genewską.

„Miażdżąca, destrukcyjna, brzydka siła. To właśnie naziści nazywali Brennende Zwiebel [płonąca kopuła]. To właśnie rasiści uwalniają teraz w naszych miastach. Niesamowite cierpienie i pożary” – napisał.

Protokoły dodatkowe z 1977 roku do konwencji genewskiej zabraniają używania amunicji z białym fosforem, jeśli zagrożona jest ludność cywilna.

„Użycie takiej broni fosforowej przeciwko jakimkolwiek celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest zabronione, chyba że cel wojskowy jest wyraźnie oddzielony od cywilów. Użycie zrzuconej z powietrza broni zapalającej przeciwko celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest po prostu zabronione” – czytamy na stronie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz