Dron MQ-25 Stingray przeprowadził pierwszą w historii operację tankowania w powietrzu między załogowym samolotem odbiorczym a bezzałogowym tankowcem – poinformowała w poniedziałek amerykańska marynarka wojenna.

Jak poinformowała w poniedziałek amerykańska marynarka wojenna, dron MQ-25 Stingray przeprowadził pierwszą w historii operację tankowania w powietrzu między załogowym samolotem odbiorczym a bezzałogowym tankowcem

„Ten lot stanowi podstawę integracji ze środowiskiem lotniskowca, umożliwiając większe możliwości w zakresie zespołu załogowo-bezzałogowego” – powiedział wiceadmirał Brian Corey, który nadzoruje Biuro Wykonawcze Programu ds. Bezzałogowego Lotnictwa i Broni Uderzeniowej. „MQ-25 znacznie zwiększy zasięg i wytrzymałość skrzydła przyszłego lotniskowca – wyposażając nasze lotniskowce w dodatkowe zasoby”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podczas lotu F/A-18 Super Hornet zbliżył się do jednostki testowej MQ-25 przeprowadził ocenę formacji, a następnie podłączył się do bezzałogowego statku powietrznego. Następnie MQ-25 z powodzeniem przesłał paliwo ze swojego magazynu do tankowanego samolotu.

„To jest nasza misja, samolot bezzałogowy, który uwalnia nasze myśliwce szturmowe od roli tankowców i zapewnia maszynom większy zasięg, elastyczność i możliwości” – powiedział kapitan Chad Reed, kierownik programu w biurze programu lotnictwa bezzałogowych lotniskowców Marynarki Wojennej. „Obserwowanie, jak MQ-25 spełnia dziś swoje główne zadanie, napędzając F/A-18, jest znaczącym i ekscytującym momentem dla marynarki wojennej i pokazuje konkretny postęp w realizacji możliwości MQ-25 dla floty”.

Lot testowy dostarczył ważnych danych na temat interakcji w powietrzu, a także wskazówek, powiedział Reed. Zespół przeanalizuje te dane, aby określić, czy potrzebne są jakiekolwiek korekty i dokona aktualizacji oprogramowania.

Zobacz też: Irak: Turecki nalot na obóz kurdyjskich uchodźców, trzy osoby zginęły

Testy  będą kontynuowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy.. MQ-25 Stingray będzie pierwszym na świecie operacyjnym samolotem bezzałogowym bazującym na lotniskowcach i zapewni krytyczne możliwości tankowania w powietrzu oraz zwiadu, obserwacji i rozpoznania, co znacznie zwiększa globalny zasięg i elastyczność operacyjną lotniskowców.

Zobacz też: „Bezzałogowce są potrzebne polskiej armii” – Bayraktar TB2 dla Polski – YouTube

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz