Ambasador Polski usłyszał w MSZ Ukrainy, że strona ukraińska jest zbulwersowana niewpuszczeniem do Polski Światosława Szeremety, odpowiedzialnego za zastopowanie poszukiwań polskich grobów na Ukrainie.

Ambasador Polski w Kijowie, Jan Piekło powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że rozmowa w MSZ Ukrainy trwała około 40 minut. Polski dyplomata rozmawiał z szefem departamentu w ukraińskim resorcie spraw zagranicznych, Wasylem Bodnarem.

Jan Piekło usłyszał m. in., że MSZ Ukrainy jest zbulwersowane nie wpuszczeniem przez Polskę na swoje terytorium ukraińskiego urzędnika państwowego odpowiedzialnego za ekshumacje, Światosława Szeremety.

ZOBACZ TAKŻE: Światosław Szeremeta nie wpuszczony do Polski

Polski dyplomata podkreślił, że w trakcie rozmowy nawiązano do wniosków Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. Ustalono na nim, że wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy mają zostać wznowione. Piekło i Bodnar zgodzili się, że ustalenia z Krakowa pozostają obowiązujące. Zgodzono się także, że konieczne jest poszukiwanie wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę 18 listopada tego roku około godziny 12.00 czasu ukraińskiego, Światosław Szeremeta próbował wjechać do Polski. Został jednak zawrócony przez polską Straż Graniczną. Został poinformowany, że obwiązuje go roczny zakaz wjazdu do Polski, a także do strefy Schengen – obejmującej państwa UE.

Szeremeta wydał latem tego roku decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN w odwecie za rozebranie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. W styczniu tego roku Światosław Szeremeta wypominał władzom Polski nieodnawianie zniszczonych pomników UPA na terytorium naszego kraju.

Z powodu zawrócenia ukraińskiego polityka z granicy MSZ Ukrainy w trybie pilnym wezwało ambasador RP w Kijowie.

Kresy.pl / polskieradio.pl

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Brawo tak trzymać i nie PO+puszczać!!!!….
  Należy wymagać poszanowania polskiej godności bo NIKT NIE BĘDZIE SZANOWAŁ TYCH CO POZWALAJĄ SIĘ SZMACIĆ!
  Ten nie wpuszczony na terytorium Polski człowiek jest wybitnym przedstawicielem cywilizacji turańskiej ( prof. Feliks Koneczny – cywilizacje).
  Przedstawiciele tej cywilizacji szanują tylko siłę i silnych a szmacą słabych!

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Teraz 100 % konsekwencji w działaniach i butny, banderowski kark zgięty !!! Ja to wiem, wszyscy patrioci z portalu, nawet Józek spod bódki z piwem. Najpoważniejszy problem w tym, że kwiat polskojęzycznej „enteligencji”, tzw. „elyta” od lat nie zdaje sobie z tak prostych i logicznych związków przyczynowo-skutkowych sprawy. I doświadczamy upokorzeń.. Chciałbym się mylić, lecz myślę, że to tylko taka pokazowa podpucha ze strony pisiorów i ulegną naciskom zbankrutowanych, skorumpowanych, nie szanowanych przez nikogo w cywilizowanym świecie butnych rezunów…

  • Avatar
   Roman1 :

   @ProPatria – I się mylisz, gdyż w polityce polskiej nie ma żadnej konsekwencji. Dobrze, że PiS wreszcie pokazał banderowcom, gdzie ich miejsce, ale nie będzie to trwało zbyt długo. Banderowcy zrobią pozorny krok w tył i zostanie odtrąbiony sukces. Pamiętać należy, że PO jest znacznie bardziej przesiąknięta banderyzmem, niż PiS, a zatem tu nie będzie żadnego wsparcia. Poza tym PiS robi wszystko, by jeszcze bardziej popsuć stosunki z Rosją.

 3. Avatar
  Gaetano :

  Podstawowa sprawa, to nie uleganie złudzeniom. Takie kroki o ponad dwie dekady spóźnione, są oczywiście niezbędne, ale nie ma się co łudzić, że taka polityka nie jest na rękę popisowi. Ich naczelnym mottem jest popieranie i nadskakiwanie tym plugawym ukrom, choćby miało to przynosić straty dla społeczeństwa, które wg nich są postrzegane jako korzyści. Oni będą zawsze wspierać giedroyciowską ideę odgrodzenia się od Rosji, a widać, że cena nie gra roli. Taka szuja jak piekło będzie zawsze działał na szkodę Polski; sposób przedstawiania przez niego sprawy dowodzi jego autentycznego zasmucenia zaistniałą sytuacją. Dla niego Polacy bestialsko katowani przed śmiercią nie przedstawiają żadnego znaczenia, tak jak dla np. komora. On widzi świetlaną przyszłość z jego umiłowanym banderowskim żartem historii.

 4. Avatar
  jaro7 :

  A kogo to poza banderofilami pokroju Piekło obchodzi ze oni sa zbulwersowani.I od kiedy ten banderofil jest ambasadorem POLSKI? Jest ale Banderolandu.Jakoś nikt u nas się nie bulwersował kiedy niektórzy Polacy mieli zakaz wjazdu na upainę.Dawno problemy byłyby rozwiązane gdyby rzadzili Polacy i patrioci a nie PiSdusie.