Rolf Nikel, ambasador Niemiec oświadczył w środę w rozmowie w TVN24, że kwestia reparacji wojennych za II wojnę światową jest prawnie i politycznie zamknięta.

Ambasador Niemiec stwierdził: Jest to sprawa zamknięta prawnie i politycznie, ale oczywiście jest kwestia odpowiedzialności moralnej, zostało to potwierdzone podczas wizyty ministra (spraw zagranicznych) Jacka Czaputowicza w Berlinie.

Dla nas jako strony rządowej sytuacja jest jasna – zaznaczył ambasador Nikiel, podkreślając jednocześnie, że eksperci, prawnicy i historycy mogą toczyć swobodną dyskusję.

CZYTAJ TAKŻE: Niemieccy eksperci: Polska zrezygnowała z reparacji wojennych milcząc

Ambasador Niemiec uważa, że rozwiązań i uwagi wymagają współczesne problemy. Świat dookoła nas się pali, koncentrujmy się na prawdziwych tematach. Jako takie „prawdziwe tematy” Nikel wskazał na rosyjską agresję na Ukrainie, wojnę w Syrii, kryzys migracyjny i przyszłość UE.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dyplomata złożył deklarację gotowości ze strony Niemiec na współpracę z Polską w obronie prawdy historycznej. Przypomniał, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel wydali oświadczenie, w którym przypomnieli, że to Niemcy odpowiadają za okrucieństwa II wojny światowej.

Były to zbrodnie popełnione przez Niemców, w imieniu ówczesnych Niemiec; jasne jest, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność, nikt inny – tłumaczył ambasador Niemiec. Polacy, Żydzi i inni byli ofiarami, nie mamy problemu z tym, żeby współpracować w obronie prawdy historycznej – dodał dyplomata.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz