W związku z nadchodzącym spotkaniem prezydentów Putina i Erdogana, Rosja znacznie zwiększa dostawy dla Syrii – pisze w środę agencja prasowa Reuters.

Agencja Reutersa twierdzi, że od 28 lutego Rosja zwiększyła częstotliwość kierujących się do Syrii transportów. Ma być to związane z nadchodzącym spotkaniem prezydentów Rosji i Turcji.

Według analizy lotów prowadzonej przez agencję i jej zagranicznych korespondentów obserwujących Bosfor, po śmierci 34 tureckich żołnierzy Rosja zwiększyła dostawy zaopatrzenia dla swoich wojsk. Incydent sprawił, że rząd rosyjski zaczął obawiać się zamknięcia cieśniny dla ich okrętów.

Rosjanie nie przeprowadzali takiej ilości dostaw od momentu wycofania się amerykańskich wojsk  z regionu. Zaledwie w 6 dni przez cieśninę przepłynęło 5 rosyjskich okrętów wojskowych. Wcześniej dostawy były ograniczone do maksymalnie dwóch statków tygodniowo.

Rosyjskie wojsko ogłosiło wysłanie w kierunku Syrii dwóch fregat, o czym pisaliśmy wcześniej, w ślad za nimi zostały także wysłane trzy kolejne statki.

Pierwszy z nich to okręt Orsk, który według danych Reutersa jest w stanie przewieźć 20 czołgów, 50 ciężarówek i 400 żołnierzy, dwa kolejne to Novocherkassk i Caesar Kunikov, które mogą przenieść do 300 żołnierzy każdy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w niedzielnej wypowiedzi dla kanału Rossija 1 rzecznik Kremla zaznaczył, że przywódcy wyrażają zaangażowanie na rzecz porozumień rosyjsko-tureckich z Soczi. Jego zdaniem w czasie spotkania dojdzie do porównania punktów widzenia obydwu stron na kwestię realizacji porozumień z Soczi.

Turecko-rosyjskie porozumienie zostało zawarte 17 września 2018 roku. Jednym z jego efektów miały być utworzenie w Idlibie strefy buforowej o szerokości 15-20 km. Miała ona oddzielać pozycje sił syryjskich oraz rebeliantów. Rosja i Turcja miały przeprowadzać wspólne patrole na tym terenie. Porozumienie zakładało także wycofanie ciężkiej broni z opisanego terytorium.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply