Afganistanowi grozi ofensywa talibów

Talibowie  zdobyli ponad 50 z 370 dystryktów Afganistanu od maja, alarmowała we wtorek specjalna wysłannik ONZ, ostrzegając, że nasilenie konfliktu stwarza ryzyko braku bezpieczeństwa w wielu innych krajach – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, specjalna wysłannik Deborah Lyons powiedziała Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że ogłoszenie na początku tego roku wycofania się obcych wojsk wywołało „wstrząs sejsmiczny” w Afganistanie. Talibowie  zdobyli ponad 50 z 370 dystryktów Afganistanu od maja.

„Te zajęte dystrykty otaczają stolice prowincji, co sugeruje, że talibowie przygotowują się do podjęcia próby przejęcia tych stolic po całkowitym wycofaniu sił obcych” – powiedziała Lyons.

Po 20 latach Stany Zjednoczone rozpoczęły wycofywanie pozostałych 2500 żołnierzy z Afganistanu i dążą do całkowitego opuszczenia kraju do 11 września. Około 7000 personelu spoza USA, głównie z krajów NATO – wraz z Australią, Nową Zelandią i Gruzją – również planują wyjechać w tym terminie.

„Wszystkie główne trendy – polityka, bezpieczeństwo, proces pokojowy, gospodarka, kryzys humanitarny i oczywiście COVID – wszystkie te trendy są negatywne lub stagnacyjne” – powiedziała Lyons 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa. „Możliwe przesunięcie w kierunku tragicznych scenariuszy jest niezaprzeczalne”.

Wspierane przez USA siły afgańskie odsunęły od władzy talibów pod koniec 2001 roku za odmowę przekazania przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena po atakach na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku.

Zobacz też: Nasilenie walk w Afganistanie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent USA Joe Biden spotka się w piątek w Białym Domu z prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim i przewodniczącym afgańskiej Wysokiej Rady Pojednania Narodowego Abdullahem Abdullahem w związku z nasileniem walk.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że ​​decyzja o wycofaniu wojsk amerykańskich nie została podjęta pochopnie. „Wykorzystamy nasz pełny zestaw narzędzi dyplomatycznych, gospodarczych i pomocowych, aby wspierać pokojową, stabilną przyszłość, której Afgańczycy chcą i na którą zasługują i będziemy nadal wspierać Afgańskie Narodowe Siły Obrony i Bezpieczeństwa w zabezpieczaniu ich kraju” – powiedziała Radzie Bezpieczeństwa.

Rozmowy w Katarze między przedstawicielami rządu afgańskiego i talibów na temat porozumienia politycznego utknęły w martwym punkcie. Lyons wezwał Radę Bezpieczeństwa, przy wsparciu krajów regionalnych, do zepchnięcia stron z powrotem do stołu negocjacyjnego.

Afgański minister spraw zagranicznych Mohammad Haneef Atmar powiedział: „Od prawie 10 miesięcy nie mieliśmy poważnego zaangażowania ze strony Talibów w poważne negocjacje pokojowe i żadnej odpowiedzi na nasz proponowany plan pokojowy i absolutnie żadnych kontrpropozycji”.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz