Pięćdziesięciu sześciu nielegalnych imigrantów, którzy usiłowali pokonać polsko-białoruską granicę ujęli wczorajszej doby funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymano również pięciu kurierów.

Jak poinformowała Straż Graniczna, we wtorek na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 56 osób. Byli to między innymi  obywatele Etiopii, Sri Lanki i Indii.

Największa grupa cudzoziemców (36 osób) próbowała przedostać się na terytorium Polski na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce. Pozostali cudzoziemcy ujawnieni zostali przez patrole z Placówek SG w Płaskiej, Nowym Dworze, Kuźnicy i Białowieży. Nielegalni migranci pochodzili z Syrii, Jemenu, Iranu, Turcji, Egiptu, Indii, Kamerunu, Etiopii, Sri Lanki, Sudanu oraz Nigerii. Tej doby funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce zatrzymali również 5 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i Holender przewoziło czterech obywateli Sri Lanki, obywatel Mołdawii przewoził trzech Jemeńczyków, a obywatel Ukrainy trzech Egipcjan.

W czerwcu br. Straż Graniczna odnotowała 314 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, natomiast od początku 2022 r. takich prób było już 5688.

W niedzielę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z terytorium Białorusi 15 osób m.in. obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu i Konga.

Polskie służby zostały obrzucone kamieniami przez Białorusinów. “Nikt nie doznał obrażeń” – czytamy na Twitterze.

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o odebraniu pierwszych odcinków bariery na granicy Polski i Białorusi. Przęsła ustawione są już na długości 140 km. W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektronicznej.

Jak pisaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply