Biały Dom zamierza przyznać Polsce pożyczkę na cele wojskowe w wysokości 2 mld dolarów, a także zatwierdzić sprzedaż Polsce 96 śmigłowców AH-64 Apache.

We wtorek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan powiedział, że administracja Joe Bidena przyzna Polsce pożyczkę na cele wojskowe w wysokości 2 mld dolarów. Ponadto, Waszyngton ma zatwierdzić sprzedać Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache. Według Sullivana, takie wsparcie znacząco wzmocni Siły Zbrojne RP, a zarazem będzie korzystne dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Pakiet ma zostać oficjalnie potwierdzony podczas dzisiejszego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska z prezydentem Bidenem.

Ponadto, administracja Bidena ogłosiła, że wyśle Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, o wartości 300 mln dolarów. Sullivan tłumaczył, że środki na ten cel pochodzą z nieplanowanych oszczędności, uzyskanych na kontraktach Pentagonu. Pieniądze zostaną wykorzystane na pociski artyleryjskie i rakiety dla systemów artylerii rakietowej HIMARS.

Sullivan zaznaczył, że dzięki temu „ukraińskie działa będą mogły strzelać dalej, ale przez krótki czas”. Dodał, że ta pomoc nie sprawi, że Ukraińcom nie wyczerpie się amunicja.

Według POLITICO, w skład pakietu mają wchodzić m.in. starsze wersje pocisków rakietowych ATACMS, o zasięgu 160 km, mogących przenosić głowice bojowe z amunicją kasetową.

W 2022 roku Polska wyraziła chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64 Apache. Nie podano jednak daty ewentualnych dostaw. W tym roku zgodę na zakup maszyn przez Polskę wyraził najpierw Departament Stanu (w sierpniu), a następnie Kongres (na początku września).

Przypomnimy, że jesienią 2023 roku polscy piloci z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w ramach szkolenia w USA wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na śmigłowcu bojowym AH-64E Apache.

Politico / Reuters/ Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    To nagroda za zrobienie laski? łaskawie POŻYCZA nam 2 mld i sprzedadzą zapewne używane helikoptery (co wykazała obecna wojna bezużyteczne) za niebotyczna cenę.Drony,drony i jeszcze raz drony.