W trakcie trzech minionych dni (13.01.2023 r. – 15.01.2023 r.) ujawniono 171 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Zatrzymano również trzech pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Jak poinformowała służba prasowa Straży Granicznej, podczas minionego weekendu ujawniono 171 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Zatrzymano również trzech pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Zdarzenia migracyjne odnotowane zostały na odcinkach granicy zabezpieczanych przez Placówki SG w Krynkach, Bobrownikach, Narewce, Mielniku, Lipsku, Czeremsze i Białowieży. Kilka grup cudzoziemców pokonując nielegalnie granicę, przekroczyło rzekę graniczną Świsłocz. Zauważono również osoby, którym nie udało się pokonać bariery fizycznej i cofnęły się w głąb Białorusi. Ujawnieni obcokrajowcy pochodzili z Egiptu, Iraku, Jemenu, Sudanu, Syrii, Afganistanu, Iranu i Indii.

W sobotę zatrzymano także trzech kurierów. W rejonie Bobrownik obywatel Ukrainy usiłował przewieźć w głąb Europy trzech Afgańczyków i dwóch Hindusów. Natomiast w Hajnówce przystąpiono do kontroli dwóch busów, w których oprócz kierowców (obywateli Polski i Ukrainy) znajdowało się dwunastu Irańczyków.

Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 19 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Przypomnijmy, Funkcjonariusze SG z Placówki w Narewce zatrzymali mężczyznę i kobietę usiłujących przewieźć w głąb Europy Zachodniej 12 Egipcjan. Dodatkowo w trakcie dalszych czynności w zajmowanym przez nich mieszkaniu ujawniono pełną linię produkcyjną grzybów halucynogennych oraz znaczną sumę pieniędzy.

W ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Narewce pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Hajnówce w sprawie przemytu ludzi przeszukano miejsce zamieszkania podejrzanych. W ramach pomocy prawnej przeszukania pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się w miejscowości Wieliczka dokonali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie oraz Policji z Krakowa.

W trakcie czynności ujawniono i zabezpieczono komputery, telefony komórkowe, dokumenty jak również środki finansowe. Prawdziwym zaskoczeniem okazała się jednak pełna linia produkcyjna grzybów halucynogennych. Waga zabezpieczonych grzybni wraz z suszem wynosiła ponad 2 kg, a jej wartość czarnorynkowa to ponad 100 tys. zł.

Dalsze czynności w sprawie organizowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom prowadzi Placówka SG w Narewce. W związku ze sprawą zatrzymany mężczyzna – obywatel Ukrainy, został decyzją Sądu tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Natomiast dalsze postępowanie w sprawie posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych prowadzą Policjanci z Krakowa.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz