Deputowani ukraińskiej Rady Najwyższej zbierają podpisy ws. odwołania Ołeksija Arestowycza, doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Powodem jest wypowiedź Arestowycza dotycząca rakiety w Dnieprze, która uderzając w blok spowodowała śmierć kilkudziesięciu osób.

Rosyjska rakieta uderzyła w sobotę w blok mieszkalny w mieście Dniepr. Mieszkało w nim 1100 osób. Na skutek eksplozji zniszczona została część budynku. Strona ukraińska podała, że zginęło kilkadziesiąt osób. Ołeksij Arestowycz, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, oświadczył w sobotę, że rakieta, która uderzyła w blok, została zestrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Jego słowom zaprzeczyły siły powietrzne Ukrainy, argumentując, że kraj nie może zestrzeliwać pocisków tego typu.

W związku z wypowiedzią doradcy Zełenskiego deputowani Rady Najwyższej Ukrainy zbierają podpisy pod wnioskiem o odwołanie Arestowycza – podała agencja UNIAN w poniedziałek.

“Czas, aby Arestowycz podał się do dymisji. Wraz z innymi deputowanymi zbieramy podpisy pod żądaniem odwołania tego skandalicznego doradcy” – oświadczył deputowany Ołeksij Gonczarenko. Wyraził opinię, że “fabrykacje” Arestowycza “spełniają kryterium zdrady”.

Później Arestowycz tłumaczył, że jego słowa były jedynie hipotezą. “Zgłosiłem zastrzeżenia, że moje przypuszczenia dotyczące rakiety przeciwlotniczej są tylko wersją, którą trzeba jeszcze zweryfikować” – podkreślił. Zaznaczył, że był “radykalnie zmęczony”.

Zobacz także: Arestowycz po wybuchu w Przewodowie sugerował, że to mogła być ukraińska rakieta

unian.ua / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply