Decyzja o zerwaniu umowy wynika z wewnętrznych amerykańskich uwarunkowań politycznych, a nie z prawdziwej analizy tego, co raportuje społeczność wywiadowcza. Nienawidzący Iranu miliarderzy, Sheldon Adelson, Rebekah Mercer i Paul Singer, są teraz gotowi wyłożyć dziesiątki milionów dolarów na Partię Republikańską Trumpa, aby pomóc jej wygrać w listopadowych wyborach. – twierdzi były oficer CIA, Philip Giraldi na łamach Strategic Culture.

Prawie wszyscy poniosą straty z powodu wtorkowej decyzji prezydenta Donalda Trumpa, o wycofaniu się ze Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania (JCPOA) dotyczącego irańskiego programu energetyki jądrowej, oraz o przywróceniu „najwyższego stopnia” sankcji, jednocześnie grożąc sankcjami wtórnymi każdemu krajowi, który „pomaga” Irańczykom. Cały świat poniesie straty, ponieważ rozprzestrzenianie broni jądrowej jest katastrofą, która tylko czeka, aby się wydarzyć, a Iran będzie teraz miał silną motywację, by rozpocząć program, broniąc się przed Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Jeśli Iran tak zrobi, wyzwoli regionalny wyścig zbrojeń nuklearnych z Arabią Saudyjską i Egiptem bez wątpienia szukających własnej broni.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Iran i naród irański stracą, ponieważ jego pokiereszowana gospodarka nie skorzysta teraz ze zniesienia sankcji i innych ekonomicznych zachęt, które w pierwszej kolejności skłoniły go do podpisania porozumienia. I owszem, stracą nawet Stany Zjednoczone i Izrael, ponieważ brak tegoż porozumienia, które cofnęłoby o dziesięć lub piętnaście lat plany Iranu (gdyby wybrał opracowanie broni nuklearnej) zredukuje te ramy czasowe do roku lub mniej. W szczególności stracą Stany Zjednoczone, ponieważ cały świat zrozumie, że nie można ufać słowu amerykańskiego prezydenta podczas zawierania umowy międzynarodowej.

Jedynymi zwycięzcami wycofania są prezydent Donald Trump i premier Benjamin Netanyahu, którzy będą cieszyć się uznaniem swoich twardogłowych zwolenników. Ale ich zwycięstwo będzie iluzoryczne, ponieważ coraz bardziej staje się jasna brutalna prawda o ich osiągnięciu.

Niepowodzenie JCPOA bez wątpienia oznacza, że wojna jest jedynym prawdopodobnym rezultatem, jeśli Tel Awiw i Waszyngton będą nadal podtrzymywać swoje absurdalne twierdzenia o tym, że Irańczycy stanowią poważne zagrożenie zarówno dla regionu, jak i dla świata. Wojna, która może zaangażować Stany Zjednoczone, Rosję, Iran, Arabię Saudyjską i Izrael, zniszczy region i będzie mogła z łatwością eskalować do konfliktu globalnego.

Decyzja o zerwaniu umowy wynika z wewnętrznych amerykańskich uwarunkowań politycznych, a nie z prawdziwej analizy tego, co raportuje społeczność wywiadowcza. Nienawidzący Iranu miliarderzy, Sheldon Adelson, Rebekah Mercer i Paul Singer, są teraz gotowi wyłożyć dziesiątki milionów dolarów na Partię Republikańską Trumpa, aby pomóc jej wygrać w listopadowych wyborach.

Ci, którzy mają nieco więcej zdolności przewidywania, włączając w to Pentagon i europejskich sprzymierzeńców Ameryki, zdecydowanie nalegali na kontynuowanie JCPOA, zwłaszcza, że Irańczycy byli w pełnej zgodzie z jego postanowieniami, lecz w Waszyngtonie jest nowy zespół. Niedawno zatwierdzony amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo nie do końca poparł absurdalne twierdzenia izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu dwa tygodnie temu, że Iran ma tajny program broni masowego rażenia, ale stanął mocno przeciwko JCPOA, powtarzając słowa Trumpa o tym, że jest to „okropną umową”, która gwarantuje irańską broń jądrową. Rzeczywistość jest zupełnie inna, ponieważ porozumienie zasadniczo eliminuje możliwość irańskiej bomby nuklearnej w przewidywalnej przyszłości poprzez degradację badań jądrowych w tym kraju, zmniejszenie istniejących zasobów nuklearnych i powtarzające się kontrole.

Niepowodzenie JCPOA nie jest w ogóle związane z samym porozumieniem, które jest zarówno rozsądne, jak i wykonalne. Istnieje przekonanie w Izraelu i  w Białym Domu, które zakłada, bez żadnych dowodów, że ​​Iran chce zniszczyć Izrael oraz, że Iran jest wyjątkowo niewiarygodny, co brzmi dziwnie jako zarzut formułowany przez Waszyngton lub Tel Awiw. Z zasady odrzuca się też jakiekolwiek porozumienie z rządem irańskim, więc nie ma możliwości „naprawienia” tego, co już się stało.

Stany Zjednoczone zmieniły się w ciągu ostatnich siedemnastu lat. Promowanie polityki, która przynajmniej w niewielkim stopniu opierałaby się na autentycznych interesach narodowych, nie jest już akceptowane przez żadną z partii politycznych. Bojaźliwa opinia publiczna pozwoliła państwu garnizonowemu zastąpić republikę konstytucyjną z nie kończąccymi się wojnami jako nieuniknionym rezultatem. Prezydenci, niegdyś ograniczeni konstytucyjnie przez ustawodawczą i sądowniczą równowagę sił, z powodzeniem zagarnęli przywileje egzekutywy, by stać się jak dyktatorzy z trzeciego świata, zdolni do prowadzenia wojny bez ograniczeń. Jeśli Ameryka przetrwa, historycy bez wątpienia ocenią, że zniszczenie JCPOA to początek czegoś nowego i strasznego, – rząd Stanów Zjednoczonych świadomie podjął decyzję o porzuceniu korzystnego traktatu międzynarodowego, zamiast tego wybierając ścieżkę, która może doprowadzić jedynie wojny.

Philip Giraldi

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz