Polskie flagi na wiecu opozycyjnej kandydatki w Lidzie [+VIDEO/+FOTO]

Lida jest miastem Białorusi znanym z dużej proporcji Polaków wśród mieszkańców oraz ich dużej aktywności społecznej. Miejscowi kresowiacy pojawili się także na wiecu wyborczym Swietłany Tichanowskiej.

W piątek odbył się Lidzie wiec wyborczy Swietłany Tichanowskiej, żony aresztowanego w maju wideoblogera Siergieja Tichanowskiego. Jest ona obecnie najpopularniejszą kontrkandydatką urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Jej wiece wyborcze zbierają tysiące obywateli nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach szczebla rejonowego. Takim miastem jej Lida, stolica rejonu w obwodzie grodzieńskim, choć jednocześnie ośrodek znacznej wielkości jak na miasto tego szczebla – zamieszkuje je około 100 tys. osób. Jest to także jeden z największych ośrodków polskości w tej części historycznych Kresów – według spisu ludności z 2019 r. etniczni Polacy stanowią 35 proc. wśród mieszkańców Lidy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Lidzcy Polacy znani są ze swojej społecznej aktywności, ale po raz pierwszy od wielu lat niektórzy z nich zaktywizowali się politycznie i to własnie jako reprezentanci odrębnej grupy społecznej – mniejszości narodowej – pod flagą biało-czerwoną. Polskie flagi narodowe pojawiły się w relacjach wideo z wiecu Tichanowskiej, na co uwagę zwróciła strona Polacy Grodzieńszczyzny prowadzona na Facebooku.

Liczną obecność Polaków na wiecu Cichanowskiej w Lidzie potwierdziła nam prezes miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi Irena Biernacka. Sugerowała nawet, że Polacy z pochodzenia mogli wręcz stanowić większość wiecujących. Biernacka przekazała naszemu portalowi, że przez obecność na wiecu wyborczym Tichanowskiej działacze ZPB chcieli „pokazać że w Lidzie są Polacy, zwrócić uwagę na nas na przyszłość i potrzymać braci Białorusinów”. Odpowiadając na pytanie o to czy akurat ta kandydatka ma ofertę dla miejscowej mniejszości polskiej działaczka polskiej organizacji stwierdziła – „Pani Tichanowska o nas nie wie, dlatego staliśmy z  przodu, żeby zwrócić na siebie uwagę”. Prezes lidzkiego oddziału Związku Polaków stwierdziła, że decyzja o wspólnym uczestnictwie w wiecu zapadła na forum organizacji, ale poza członkami ZPB na miejscu pojawili się inni lidzianie z polskimi flagami narodowymi. Według oceny Biernackiej w zgromadzeniu wzięło łącznie około 3 tys. osób.

youtube.com/facebook.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Łukaszenka to gwarant niepodległości Białorusi i pomimo że komuch to dla Polski najlepsza opcja. Mamy przykłady z Litwy, Ukrainy a także Białorusi że jak zaczynają rządzić tzw. demokraci to dla Polski jak i dla mniejszości polskiej tam zamieszkującej następują ciężkie czasy, nie tylko dyskryminacja ale wręcz prześladowania i poniżania np. we Lwowie.