W białoruskiej wsi Małe Siechnowicze (powiat żabinkowski) zdemontowano popiersie Tadeusza Kościuszki, które zostało wykonane w 1932 roku przez rzeźbiarkę Balbinę Świtycz-Widacką – informuje serwis “Głos znad Niemna”.

O sprawie poinformował we wtorek serwis “Głos znad Niemna”, powołując się na kanał “Spadczyna” na Telegramie. Jak czytamy, popiersie Tadeusza Kościuszki, wykonane w 1932 roku przez rzeźbiarkę Balbinę Świtycz-Widacką, zostało zdemontowane we wsi Małe Siechnowicze (powiat żabinkowski), gdzie rodzina Kościuszki przez kilka stuleci była właścicielem majątku.

Autorką popiersia Tadeusza Kościuszki była Balbina Świtycz-Widacka, uznana rzeźbiarka urodzona na początku XX wieku w Mohylewie, na dawnych Kresach Wschodnich. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a po studiach pracowała jako nauczycielka plastyki w gimnazjum w Kobryniu. W 1935 roku zdobyła złoty medal na wystawie w Pińsku za rzeźbę “Poleszuczka z dzieckiem”. Dzieło to zostało zakupione i przekazane marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Artystka prezentowała swoje prace m.in. w Brześciu i Warszawie, a od 1954 roku mieszkała i tworzyła w Olsztynie, gdzie spędziła resztę życia.

Jednym z jej najważniejszych dzieł było wykonane w 1932 roku w Kobryniu popiersie Tadeusza Kościuszki – przywódcy insurekcji. W okresie powojennym, gdy wiele polskich pomników na terenach dawnej II RP zostało zniszczonych przez władze sowieckie, popiersie Kościuszki przetrwało. Dopiero w 1951 roku zostało zdemontowane i trafiło do magazynu miejscowego Muzeum Suworowa, a następnie do Muzeum Krajoznawczego Obwodu Brzeskiego. W 1988 roku przewieziono je do wsi Małe Siechnowicze i ustawiono przed Żabinkowskim Muzeum Historyczno-Krajoznawczym.

Zobacz: KAI: Białoruś skazała katolickiego księdza na 13 lat więzienia za wymyślone przestępstwa

W czasach ZSRR pomnik ten trafił do państwowego rejestru zabytków chronionych jako część Kolekcji Zabytków Historycznych i Kulturalnych Białorusi. Jednak w późniejszym okresie, już za rządów Aleksandra Łukaszenki, popiersie nie zostało ujęte w nowej oficjalnej liście zabytków, podobnie jak wiele innych historycznych obiektów – w tym kościołów, cerkwi, parków czy dawnych dworów.

Jak podał kanał “Spadczyna” na Telegramie, w lokalnej gazecie “Sielskaja Prawda” opublikowano zdjęcia pokazujące, że w miejscu, gdzie wcześniej stało popiersie, znajduje się obecnie kwietnik.

Ponadto ze strony internetowej Żabinkowskiego Muzeum Historyczno-Krajoznawczego usunięto wszelkie informacje dotyczące Tadeusza Kościuszki, mimo że jednym z celów tej instytucji było upamiętnianie jego osoby – uznawanej za bohatera zarówno w Polsce, jak i na Litwie, we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj: Media: z białoruskich podręczników usunięto Kalinowskiego, a AK określono jako nazistowską

“Głos znad Niemna” przypomina, że w kwietniu 2024 roku z muru Nowego Zamku w Grodnie usunięto także tablicę poświęconą Kościuszce i uczestnikom powstania z 1794 roku. Tablica ta została uroczyście odsłonięta w 1994 roku z okazji 200-lecia Insurekcji Kościuszkowskiej, której 230. rocznicę obchodzono 24 marca 2024 roku.

To kolejna tego typu sytuacja na Białorusi.

We wrześniu ub. roku zdewastowano polskie miejsce pamięci ofiar zbrodni stalinowskich w Chajsach na Białorusi, w obwodzie witebskim. Było to jedno z wielu zbezczeszczeń polskich cmentarzy na Białorusi.

W 2023 roku z cmentarza w Grodnie usunięto pamiątkową tablicę w języku polskim, informującą, gdzie są pochowani polscy żołnierze polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku.

Wcześniej białoruskie władze zrównały z ziemią cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Subkontach na Grodzieńszczyźnie. Pochowano tam żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli tam w bitwie z NKWD 21 sierpnia 1944 roku.

Zobacz także: Andrzej Poczobut od czterech lat więziony na Białorusi

glosznadniemna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply