Parada LGBT w Mołdawii [+LGBT]

18 czerwca w centrum Kiszyniowa odbył się “Marsz Solidarności w obronie praw społeczności LGBT”. To kolejny tego typu marsz w stolicy Mołdawii.

Organizatorzy parady – organizacja GenderDoc-M – otrzymali zgodę na maszerowanie po jezdniach. Według miejscowych policjantów akcja zgromadziła około 200 osób. Uczestnicy szli ulicą Bukareszt, a następnie wzdłuż ul. Lazo do drugiego wejścia do parku Valea Morilor. W akcji wzięło udział kilkaset osób. Wśród nich było sześciu parlamentarzystów rządzącej, liberalnej Partii Akcji i Solidarności (PAS) Jewhen Sinkiewicz, Witalij Gawruk, Dmitrij Ałajba, Marcela Nistor,Galina Sażyna.

„Nie ma problemu z tym, że ludzie się kochają. A państwo nie powinno nikomu dyktować, kogo można kochać, a kogo nie” – powiedział Sinkevicz. Zapytany, dlaczego parlament nie uchwali ustawy zezwalającej na małżeństwa osób tej samej płci w kraju, poseł PAS odpowiedział, że społeczeństwo nie jest jeszcze na to gotowe i teraz trzeba tłumaczyć społeczeństwu, że to normalne, zrelacjonował portal Newsmaker.md

Angelica Frolov, koordynatorka GenderDoc-M, była zadowolona z przebiegu marszu. „Cieszę się, że w końcu nie jesteśmy duszeni przez policyjne kordony, że nie jest ich tak dużo jak w poprzednich latach. To wskazuje na pewne zmiany w społeczeństwie” – powiedział Frolov.

W marszu LGBT wziął również udział ambasador USA w Mołdawii Kent Logsdon. „Wspaniale jest widzieć tak wielu ludzi tutaj. Ludzie powinni kochać kogo chcą” – powiedział ambasador. Zapytany przez dziennikarza, jak wygląda sytuacja z przestrzeganiem praw społeczności LGBT w Mołdawii, Logsdon zauważył, że „musimy nad tym pracować na całym świecie”. Jak podkreślił – „Nie chodzi tylko o Mołdawię, Stany Zjednoczone czy Europę. Musimy nad tym więcej popracować. Ludzie powinni kochać tych, których chcą kochać. To długi proces i musimy nad tym dalej pracować”. Na gmachu przedstawicielstwa dyplomatycznego wywieszono tęczową flagę ruchu LGBT.

Podobnie jak w zeszłym roku, nie obyło się bez kontrmanifestacji.

GenderDoc-M ma zamiar zorganizować w dniach 8-9 lipca „Trans Camp” dla homoseksualistów i transseksualistów. Według organizacji dbędzie się on w ośrodku rekreacyjnym Vila Dorului w wiosce Malovata Noue.

newsmaker.md/kp.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply