Ołyka

Kolegiata. Kościół wzniesiony w l. 1635-40 przez księcia Albrychta Stanisława Radziwiłła. W budowie uczestniczył Giovanni Malivierna, Józef Beffka, rzeźbiarz M. Erlenberg ze Lwowa oraz Michał Germanus. W 1641 kościół otrzymał rangę kolegiaty, której kapituła istniała do 1945 r. W 1638 założono przy nim szkołę duchowną. Za czasów sowieckich zamknięty i barbarzyńsko zdewastowany. Obecnie podjęto odbudowę, ale ze względu na ogromne koszty prace przedłużają się.
Zbigniew Hauser
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz