Dziesiątki ukraińskich jeńców wojennych zginęło w piątek w wyniku ataku rakietowego, a Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o przeprowadzenie ataku – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reutera, dziesiątki ukraińskich jeńców wojennych zginęło w piątek w wyniku ataku rakietowego, a Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o przeprowadzenie ataku.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ataku na więzienie w Ołeniwce, w części obwodu donieckiego, należącej do separatystów, zginęło 40 więźniów, a 75 zostało rannych. Oskarżyła Kijów o zaatakowanie go rakietami HIMARS produkcji USA.

Siły zbrojne Ukrainy zaprzeczyły przeprowadzenia uderzenia i oskarżyły o to siły rosyjskie, twierdząc, że rosyjska artyleria celowała w więzienie. “W ten sposób rosyjscy okupanci realizowali swoje zbrodnicze cele – oskarżanie Ukrainy o popełnienie “zbrodni wojennych”, a także ukrywanie tortur więźniów i egzekucji” – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Nazwał Ołeniwkę “Ukraińskim Katyniem”.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w więzieniu przebywają ukraińskie jeńcy wojenni. Wśród rannych miało znaleźć się również ośmiu pracowników więzienia. Wspierany przez Rosję przywódca separatystów Denis Puszylin powiedział, że wśród 193 przetrzymywanych nie było cudzoziemców.

Oddzielnie Ukraina poinformowała, że ​​co najmniej pięć osób zginęło, a siedem zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na południowo-wschodnie miasto Mikołajów, port rzeczny tuż nad Morzem Czarnym. Rosja, która zaprzecza atakowaniu ludności cywilnej, nie skomentowała od razu sytuacji, a Reuters nie mógł zweryfikować doniesień z pola bitwy.

Przypomnijmy, że w czwartek wczesnym rankiem Rosja przeprowadziła szereg ataków rakietowych na terytorium Ukrainy, m.in. w obwodzie kijowskim.

Rakiety spadły m.in. na cele w rejonie wyszogrodzkim, parędziesiąt km na północ od Kijowa. Jak poinformował wiceszef Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksij Hromow, Rosjanie ostrzelali jednostkę wojskową w miejscowości Lutiż. Według niego, atak został przeprowadzony przy użyciu rakiet manewrujących Kalibr, wystrzelonych z Morza Czarnego. Jeden z pocisków rakietowych został zestrzelony, pięć trafiło. Generał powiedział też, że jeden bliżej nieokreślony budynek został zniszczony, a dwa inne zostały uszkodzone.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply