Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto poinformował, że Budapeszt zawetował uchwałę Rady Europy dotyczącą wsparcia planu pokojowego Wołodymyra Zełenskiego, ponieważ – jak wskazał – nie wzięto pod uwagę stanowisk m.in. Chin i Rosji.
Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto napisał o sprawie w piątek na Facebooku. “Rada Europy ma obecnie 75 lat, mogłaby być świetną platformą do zawarcia pokoju, ale po wykluczeniu Rosjan ta szansa została utracona” – oświadczył.
“Zamiast fantazjować o wojnie nuklearnej, w końcu potrzebujemy prawdziwych rozmów pokojowych. Prawdziwe rozmowy mogą się odbyć tylko wtedy, gdy wszystkie walczące strony zasiądą przy stole” – kontynuował węgierski minister.
Poinformował, że “dzisiaj Rada chciała przyjąć rezolucję, która uznawałaby tylko i wyłącznie plan pokojowy prezydenta Zełenskiego za formułę pokojową, którą należy rozważyć i poprzeć”. “To jest dla nas niedopuszczalne. Inni też mają plany pokojowe, które nie są gorsze od planu prezydenta Ukrainy” – oświadczył polityk.
“Prosiłem o uwzględnienie innych planów pokojowych w uchwale Rady Europy. Większość to odrzuciła. Dlatego zawetowałem uchwałę” – napisał.
Czytaj: Zełenski chce “sprawiedliwego pokoju”. “Droga może rozpocząć się w czerwcu”
Zobacz także: Zełenski: nie musimy odzyskać całego terytorium Ukrainy, by skłonić Putina do negocjacji
Kresy.pl































