Duńskie władze przygotowują system mobilizacyjny, który w razie wojny ma pozwolić na powołanie 180 tys. osób. Rezerwa ma być tworzona z przeszkolonych poborowych, a służba wojskowa obejmie zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
Władze Danii przygotowują się do potencjalnej mobilizacji 180 tys. żołnierzy na wypadek wojny — podał duński nadawca DR, powołując się na dokumenty dotyczące polityki obronnej państwa.
Według tych dokumentów rezerwa mobilizacyjna ma być tworzona z w pełni przeszkolonych poborowych, którzy odbędą 11-miesięczną służbę w duńskich siłach zbrojnych. Każdego roku do wojska ma trafiać do 13 tys. osób, a zasób mobilizacyjny obejmie mężczyzn i kobiety do 65. roku życia.
Zobacz też: Dania wybiera europejski system zamiast Patriota. SAMP/T trafi do służby
Dania planuje także utrzymywać gotowość byłych żołnierzy po zakończeniu służby. W ciągu 10 lat od jej odbycia byli wojskowi mają uczestniczyć w 10-dniowych szkoleniach. Podobny model Kopenhaga stosowała już w czasie zimnej wojny, gdy przygotowywała się na możliwość konfliktu między NATO a Związkiem Sowieckim.
Zgodnie z planami w 2030 roku Dania będzie potrzebowała 6500 poborowych rocznie. Potencjalna baza rekrutacyjna ma obejmować 64 518 osób w wieku 18 lat, w tym 31 634 kobiety i 32 884 mężczyzn.
Do 2033 roku liczba poborowych ma wzrosnąć do 10 tys. rocznie. Szacowana liczba 18-latków wyniesie wtedy 61 573 osoby, w tym 29 956 kobiet i 31 617 mężczyzn. Oznaczałoby to, że służbę odbywałaby mniej więcej co szósta osoba z tego rocznika.
W 2035 roku roczny pobór ma zostać zwiększony do 13 tys. osób. Przy założeniu, że rocznik 18-latków będzie liczył 65 483 obywateli, służba wojskowa objęłaby niemal co piątą osobę w tej grupie wiekowej.
W efekcie do 2040 roku Dania chce dysponować 40-tysięczną armią, która w razie potrzeby będzie uzupełniana zasobem mobilizacyjnym.
Od tego roku obowiązkową służbą wojskową w Danii objęte są również kobiety. Jednocześnie państwo nadal powołuje mężczyzn w systemie losowania, który ma uzupełniać ewentualne braki wśród ochotników.
Zobacz też: Polscy spadochroniarze i pojazdy opancerzone na Bornholmie. Ruszają ćwiczenia „Baltic Shield-26”
Kresy.pl/DR
































