Graham Linehan, współtwórca „Father Ted” i „The IT Crowd”, został 1 września zatrzymany na lotnisku Heathrow w Londynie pod zarzutem podżegania do przemocy w związku ze wpisami na platformie X. Komik napisał m.in., że „mężczyźni identyfikujący się jako transseksualiści, nie powinni przebywać w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie dla kobiet”.
Graham Linehan, 57-letni irlandzki komik i współtwórca programów telewizyjnych „Father Ted” i „The IT Crowd”, został 1 września zatrzymany na lotnisku Heathrow w Londynie. Powodem były wpisy zamieszczone na platformie X, które brytyjska policja uznała za „podżeganie do przemocy”.
Według relacji Linehana, po przylocie samolotem American Airlines z Arizony został zatrzymany i odprowadzony przez pięciu uzbrojonych policjantów. Następnie poinformowano go, że powodem interwencji są trzy posty opublikowane na X. W jednym z nich komik napisał: „Jeśli mężczyzna identyfikujący się jako osoba transpłciowa znajduje się w miejscu przeznaczonym wyłącznie dla kobiet, dopuszcza się aktu przemocy. Zróbcie awanturę, wezwijcie policję, a jeśli wszystko inne zawiedzie, kopnijcie go w jaja”.
Linehan poinformował na platformie Substack, że został przesłuchany w sprawie każdego z trzech wpisów. Dodał, iż podczas pobytu w areszcie badanie pielęgniarki wykazało u niego podwyższone ciśnienie krwi, w związku z czym trafił do szpitala, gdzie pozostawał pod obserwacją. Po zwolnieniu za kaucją, jednym z warunków było zobowiązanie, by do czasu kolejnych czynności nie publikował wpisów na platformie X.
Metropolitan Police w oficjalnym komunikacie potwierdziła, że „mężczyzna po pięćdziesiątce został aresztowany pod zarzutem podżegania do przemocy” i że „dotyczy to postów na X”.
Linehan w oświadczeniu zamieszczonym 2 września na Substack ocenił: „W kraju, gdzie pedofile unikają wyroków, gdzie przestępczość z użyciem noża wymknęła się spod kontroli, gdzie kobiety są atakowane i nękane za każdym razem, gdy zbierają się, by przemawiać, państwo zmobilizowało pięciu uzbrojonych funkcjonariuszy, aby aresztować autora komedii za tweety”.
Oburzenie wyraził także amerykański kongresmen Ro Khanna, który na X nazwał zatrzymanie „obrazą dla każdego, kto wspiera wolność słowa”. „Chyba Wielka Brytania nie wyciągnęła wniosków z tego, że prokuratorzy czytali fragmenty «Portretu Doriana Graya», aby skazać Oscara Wilde’a” – stwierdził.
Do sprawy odniósł się również lider partii Reform UK Nigel Farage, zapowiadając wystąpienie w amerykańskim Kongresie. „To kolejny przykład wojny z wolnością słowa w Wielkiej Brytanii. Jutro omówię na Kapitolu tę sprawę, sprawę Lucy Connolly, oraz rosnącą rolę naszej policji w niezwiązanych z przestępstwami incydentach na tle nienawiści. Wolność słowa jest zagrożona i wzywam Stany Zjednoczone do zachowania czujności” – mówił 2 września.
Zatrzymanie Linehana skomentowała także posłanka Partii Konserwatywnej Claire Coutinho. „Wielka Brytania słynęła kiedyś z poczucia humoru. Teraz policja aresztuje ludzi za opowiadanie dowcipów” – powiedziała.
Zobacz także: Brytyjska szkoła zabroniła uczennicy ubierać się w brytyjskie barwy narodowe
Czytaj: Brytyjczyk skazany za modlitwę pod ośrodkiem aborcyjnym
Kresy.pl/Reuters.com































