Sekretarz generalny NATO spotkał się w Kijowie z Zełenskim

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte odwiedził 22 sierpnia Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić przyszłą architekturę bezpieczeństwa Ukrainy i sposoby przybliżenia się do zakończenia wojny.

Zełenski oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe uczestniczyć w gwarancjach bezpieczeństwa Ukrainy, nazywając to pierwszym przypadkiem, kiedy Waszyngton wyraził taką gotowość. Zaznaczył, że gwarancje te muszą być „na wzór Artykułu 5”, wzorowane na klauzuli o wspólnej obronie NATO, i powinny obejmować stałe finansowanie ukraińskich sił zbrojnych, dostawy broni oraz wsparcie dyplomatyczne. Dodał, że Turcja także wyraziła zainteresowanie udziałem w procesie, przejmując odpowiedzialność za bezpieczeństwo morskie.

Prezydent wskazał na inicjatywę PURL NATO, umożliwiającą Kijowowi zakup amerykańskich systemów obrony powietrznej przy wsparciu finansowym partnerów. „Program PURL już działa. Marku, bardzo dziękuję za tę inicjatywę, jest bardzo silna. Program pozwala nam kupować amerykańską broń ze środków partnerskich. Obejmuje on już 1,5 miliarda dolarów od naszych europejskich partnerów, a wkrótce dołączą do niego nowi uczestnicy. Dziękujemy każdemu z nich” – powiedział Zełenski. Według niego program umożliwia Ukrainie zakup w Stanach Zjednoczonych elementów szczególnie istotnych z punktu widzenia obrony powietrznej. „Przede wszystkim są to systemy Patriot i rakiety, a także HIMARS i inna broń” – zauważył.

Rutte podkreślił, że sojusznicy z NATO pracują nad określeniem gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. „Te mocne gwarancje odegrają niezwykle ważną rolę. Kiedy nadejdzie czas, drogi Wołodymyrze, rozpoczęcia negocjacji dwustronnych, będziesz wiedział, że masz za sobą siłę przyjaciół Ukrainy – zapewnią, że Rosja będzie przestrzegać wszelkich porozumień i nigdy więcej nie zajmie nawet jednego kilometra kwadratowego ukraińskiej ziemi” – powiedział. Przedstawił dwuwarstwowe podejście obejmujące porozumienie pokojowe poparte wzmocnieniem ukraińskiej armii oraz dodatkowe gwarancje ze strony partnerów ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Zaznaczył, że trwają dyskusje na temat ewentualnej roli wojsk zagranicznych, jednak jest za wcześnie, aby przewidywać wynik.

Zełenski wskazał, że negocjacje dotyczące zakresu i treści gwarancji bezpieczeństwa odbywają się niemal codziennie, z udziałem doradców ds. bezpieczeństwa, ukraińskiego wojska oraz dyplomatów z krajów sojuszniczych.

21 sierpnia agencja Reuters poinformowała o sfinalizowaniu przez najwyższych rangą dowódców wojskowych ze Stanów Zjednoczonych i kilku krajów europejskich pakietu militarnego dla Ukrainy, który ma zostać przedstawiony wysokim rangą urzędnikom ds. bezpieczeństwa narodowego.

Wizyta Ruttego w Kijowie nastąpiła kilka dni po spotkaniu na wysokim szczeblu w Waszyngtonie z udziałem Zełenskiego, prezydenta USA Donalda Trumpa i europejskich partnerów, poświęconym zapewnieniu Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. „Współpracujemy teraz – Ukraina, Europejczycy, Stany Zjednoczone – aby zapewnić, że te gwarancje bezpieczeństwa będą na takim poziomie, że Władimir Władimirowicz Putin, przebywając w Moskwie, nigdy więcej nie spróbuje zaatakować Ukrainy” – powiedział Rutte na konferencji prasowej. Według szefa NATO umowa o gwarancjach bezpieczeństwa ma składać się z dwóch warstw: wzmocnienia armii Ukrainy oraz zobowiązań USA i Europy mających na celu odstraszanie Rosji w przypadku przyszłej agresji.

19 sierpnia agencja Bloomberg informowała, że pakiet gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy może zostać sfinalizowany w tym tygodniu. Według tych doniesień przedstawiciele państw europejskich rozważali wysłanie na Ukrainę wojsk brytyjskich i francuskich, a także kontyngentów z ok. 10 innych krajów. Rutte zaznaczył, że trwają rozmowy na temat wysłania zagranicznych wojsk na Ukrainę w ramach gwarancji bezpieczeństwa, ale „jest za wcześnie, by powiedzieć, jaki będzie wynik”. „Jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, kto mógłby wysłać wojska, kto będzie dostarczał informacje wywiadowcze, kto będzie obecny na morzu, a kto w powietrzu” – dodał Zełenski.

Kresy.pl/nato.int

Tagi: , , , ,
forma płatności