Funkcjonariusze policji wkroczyli do rezydencji i aresztowali biskupa arcybiskupa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Bagrata Galstanyana. Stał on na czele ruchu opozycyjnego wobec polityki obecnych władz Armenii.

W środę wczesnym rankiem funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili przeszukania w domach zwolenników ruchu „Święta Walka”, powstałego w zeszłym roku na fali sprzeciwu wobec ugodowej polityki zagranicznej rządu Nikola Paszyniana. Celem stała się także rezydencja inspiratora i lidera ruchu, arcybiskupa Bagrata Galstaniana. Przeprowadzono w nim przeszukanie po czym został on zatrzymany. 

Jak podał w środę portal News.am sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie arcybiskupa na dwa miesiące. Nie jest on jedynym, który trafił do aresztu. To samo spotkało jego asystenta Mowsesa Szarbatiana, członka Zgromadzenia Narodowego upadłej Repuliki Arcachu (Górskiego Karabachu) Dawida Galstaniana, blogera Armena Aleksanjana i pułkownika rezerwy Migrana Machsudiana. Portal napisał o wnioskach o areszt tymczasowy dla łącznie 16 osób.

O przeszukaniach w domach swoich działaczy wysokiego szczebla poinformowała również opozycyjna partia – Armeńska Federacja Rewolucyjna.

Komitet Śledczy Armenii podał, że arcybiskup Galsatanian jeszcze w listopadzie zeszłego roku rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia zamachu stanu. Opublikował nagrania, mające być nagraniem poufnych rozmów kapłana, w których rozważał on plany utworzenia kilkudziesięciu grup uzbrojonych mężczyzn, które blokowałyby ulice, odcinały dostawy prądu i połączenie internetowe oraz powodowały inne zakłócenia mające ułatwić obalenie rządu Paszyniana.

W oświadczeniu uzupełniającym Komitet Śledczy, że odnaleziono 90 lokalizacji z bronią, „przedmiotami i dokumentami” potwierdzające podejrzenia co do zamachu stanu. Opublikowano zdjęcia kilku sztuk broni palnej i amunicji, które miały zostać odnalezione w czasie tej akcji, jak zrelacjonował portal Radia Wolna Europa..

Akcja organów ścigania rozpoczęła się po tym, gdy pogląd o szykującym się zamachu stanu został przedstawiony na stronie internetowej partii rządzącej.

Po tym jak rząd Paszyniana w maju 2024 r. zgodził się na taką delimitację granicy, która zostawiła po stronie Azerbejdżanu cztery wsie zajmowane dotychczas przez Armenię. To i szersza polityka ugody z Azerbejdżanem i ostatecznej akceptacji przynależności Górskiego Karabachu do tego państwa wzbudziło w Armenii protesty społeczne

Na czele ruchu protestacyjnego stanął diecezji tawuskiej Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Bagrat Galstanian, który zadeklarował nawet gotowość do zajęcia fotela premiera kraju. Paszynian zareagowała na to werbalnymi atakami na narodowy kościół Ormian. Arcybiskup tygodniami kierował osobiście zeszłorocznyi protestami na ulicach armeńskiej stolicy.

news.am/rferl.org/kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności